Yeni Haberler:
HATIRA, - Kopya - Kopya-001

Rus Yarbay Diyor ki

  (21 Haziran 1918 günü Batum’da Binbaşı Mehmed Sâdık’ın Türkçe tercümesini bitirdiği bu ‘’Târihçe’’,1918’de Erzurum(veya Trabzon)da basılmıştır. Tercüme baskısının aslı,1939’da Kâzım Karabekir Paşa’nın… Devamı »

F

Soykırım-12

Gerek Horenli Movses ve gerekse daha sonraki Ermeni târihçileri, milâttan önce 900 yılından beri bir Ermeni milletinin yeryüzünde yaşadığını ileri sürüyorlar. İlmî değeri… Devamı »

Yalan6-001

Soykırım-11

Esat URAS, Ermeni yazarların Ermeni târihi hakkındaki tesbitlerini naklediyor: Basmacıyan(11):’’Ermenistan’ın ve Ermenilerin aslı,târihi çok karanlıktır.Burası,çok eski zamanlarda Pamir yaylalarından,Hindukuş’tan gelen muhâcirler tarafından iskân… Devamı »

10259879_762470200439717_6993974522108880309_n

Ken’an Rifâî ve Zaman

Hz. Ken’an Rifâî’nin program içine alınmış günlük hayâtında vakit mefhûmunun kıymeti, onunla temas edenlerin derhal gözüne çarpan bir keyfiyettir. Çalışması, istirâhati, âile münasebetleri,… Devamı »

1002685_761369353883135_7394988679414495579_n

Sohbetler 40

Hz. Ken’an Rifâî, “Meclisten birine hitaben: -”Ne düşünüyorsun?” diye sordu. Muhâtabının: -Hiç! diye cevap vermesi üzerine: “İnsan gönlünü o kadar temiz tutmalıdır ki,… Devamı »

1957998_761014473918623_6752803022203484488_n

Sohbetler 39

“Rasûllullah bir saat tefekkür, bir sene ibâdetten efdaldir, diyor. Yâni bir saat yokluğunu tefekkür bir sene varlık içindeki ibâdetten efdaldir. Çünkü fakr öyle… Devamı »

karakin - Kopya-001

Tarihten Notlar-6

(…Karakin Pastırmacıyan, Erzurum’da doğmuş, İkinci Meşrutiyet döneminde Erzurum milletvekili olarak meclise girmiş, Birinci Dünya Savaşı sırasında imparatorluğa ihânet ederek Ruslar’la işbirliğine girmişti. Pastırmacıyan,… Devamı »

Yalan5-001

Soykırım-10

Esat URAS,’’Hıstoire de Peuple Armenian) isimli J.De Morgan’ın eserinden naklen şunları yazıyor: (Hepsi papaz olan bu memleket müverrihlerinin -–yâni Ermeni târihçilerin—milletlerinin aslını Kitâb-ı… Devamı »

zeki3

Oyun,Aynı Oyun!

Geçmişte yaşanan Ermeni mes’elesi bilinmeden, bugün Türkiye’mizde yaşanan Kürt mes’elesini bilmenin-anlamanın ve çözüm bulmanın imkân ve ihtimâli yoktur. Çünkü Ermeni mes’elesinin seyri, âdeta… Devamı »

Son Haberler
Balküpü 33

Ne Oldu Bize?

(…Gene ithal malı bir anneler gününün, bizim için yüz kızartıcı alışkanlığı ile karşı karşıya bulunuyoruz. Anneler günü de ne demek? Bu, dikilir dikilmez… Devamı »

Yol seferi

Sefer 19

‘’Saklı sırra insan bir örtüdür; içte olan dışa vurur. Hayır ise hayır, şer ise şer!’’ —Hadis— PAKİSTAN’LI şâir ve Türk dostu Muhammed İkbâl,… Devamı »

Musıkî Köşesi rtu2

Ben Devletten Ayrıldım

Ben Devletten Ayrıldım Güfte: Sâmiha Ayverdi Beste: R. Tekin Uğurel 16 Mart 2013 Eskişehir, Sâmiha Ayverdi’yi Anma Konseri

Hancı tumblr_msuei3sMTo1st5lhmo1_1280

Ne Bilirdim?

ÇOCUKTUM, ufacıktım, ama yüreğimde koca bir dert, koca bir acı, koca bir ateş vardı. Hüzün müydü, melâl miydi, istek miydi, hasret miydi, neydi… Devamı »

Balküpü s_a_39son

Halk-ı Cedid

‘’Ölmek, dirilmek, eskimek, yenilenmek kıyâmetin bir türlüsüdür. Onun için gözleri gönüllerine açık olanlar, ’halk-ı cedîd’i her an görür ve yaratılış âleminin her lâhza… Devamı »

Farklı Şeyler att244211510-1

Ağzını Kapa

“Ağzını kapa, gönül penceresini aç, ruhlarla bu yolla konuş!

Kırkambar tumblr_mrraat0H431st5lhmo1_1280

Güzel ve Asil

İçinde yaşadığı zevk çamurundan kurtulup, berrak sularda yıkanmak ve bir daha kirlenmemek üzere vicdanına ve onun zamanı aşan ebedî kanunlarına vefâlı kalmak isteyenlere… Devamı »

Yol cimenlere-yagmur

Sefer 18

‘’Meclislerinizde iyi insanları anın; çünkü onlar zikredilince rahmet yağar.’’ —Hadis— (Şahâbeddin Sühreverdî, Bağdat’dan Konya’ya geldiği günlerde Seyyid Burhâneddîn’i ziyâret etmek istedi. Huzûruna girdiğinde, Seyyid toprağa… Devamı »

Hİkmetler Hikmetler

Hikmetler 24

Bir makamdan söz eden kişi, o makamı uzaktan gören biri olabileceği gibi; o makama ulaşmış birisi de olabilir. Bunu ancak basîret sâhipleri ayırt… Devamı »

Hancı 26606239

Cennet Neresi?

CENNET neresi? dediler. Senin olduğun yerdir… dedim. Cehennem neresi? dediler. Senin olmadığın yerdir… diyecektim, ama diyemedim. Senin olmadığın yer yok ki… Âh, vallah… Devamı »

Kırkambar mevlana (1)

Hazreti Mevlana’dan

(Görünüşe kapılan, Âdem’e melekler secde etti, der durur. A zavallı revâ görür müsün ki, şu küçücük bedenden ibâret olalım?) * (Nereden gelmişiz, bilmiyor… Devamı »

Hİkmetler stockvault-red-roses100948

Hikmetler 23

Hikmet sâhiplerinin nurları sözlerinden önde yürür. Aydınlatma nerede olursa söz de oraya taşınır. * Söylenen her söz, içinden çıktığı kalbin kılığını üzerinde taşır.… Devamı »

Gülistan dogru_yurumek

Sen Doğru Yürü de

Şeyhlerden birinin huzûrunda: –‘’Filânca kişi, benim hakkımda kötü söylemiş.’’ Diye şikâyette bulundum. Şeyh: –‘’Sen onu iyilikle utandır.’’ Dedi. * Sen doğru yürü de… Devamı »

Harmanyeri 69685_10151285213663461_775031146_n

Meşküre Abla

Meşkûre Sargut Hanımefendi 9 Şubat 2013 Cumartesi günü Hakk’ın rahmetine kavuşmuşlardır. Mekânlarının Cemâl Cenneti olmasını niyâz eyler; yakınlarına ve sevenlerine ömür bereketiyle sabırlar dileriz.

Hancı bilmeyecek_misin

Bilmeyecek misin?

GÜNEŞ bulutların kalbini delik deşik edip karanlığı yırtmak istiyor da, sen arzû istek nedir bilmeyecek misin? Yorgun gün, bir aşk telâşı ile son… Devamı »

Harmanyeri dahilek

Dahilek

Bütün dostların Mevlid Kandilini tebrik ediyoruz. (Dahîlek Yâ Resûlallah!)

Dün-Bugün osmanlinin-ukraynaya-mirasi-tanitilacak

İlkler

Yıldırım Bayezid, İstanbul’u ikinci muhâsarasında da ele geçiremedi; fakat Bizans İmparatoru, İstanbul’da bir Müslüman mahallesi kurulmasına, câmi ve mahkeme yapılmasına, imam, hatip, kadı… Devamı »

Yol stockvault-chess-125686

Sefer 17

‘’AKIL insana insâfı kullanmak için verilmiştir.’’ Bu yeni(!) din modelinin gün geçtikçe revaç bulması ve toplumda yaygınlaşması ise cehâletin kolay bir iş olmasından, cehâleti… Devamı »

Yol allahi_bulmak

Sefer 16

‘’Hakk’ı bilmek farz, dünyânın dedikodusu ise mekruhtur.’’ —Sâmiha AYVERDİ— Bugünkü toplum uyuşturucudan, tecâvüzden, cinâyet ve intiharlardan yana büyük problemler yaşamakta, her türlü ahlâk bozukluğu… Devamı »

Balküpü 24718_107542762603203_4928435_n

Kurban

Devletlim! Ölüm, şu vücûdun tertîbini bozunca, sana akmak yolunda bir daha bocalamamalı, şaşırmamalı, seni gözden kaybetmemeliyim. Eğer bir zaman için de olsa, elim… Devamı »

İlhan Ayverdi ilhan_ayverdi

24 Ekim 1926

24 Ekim 1926,”Allah’a giden yolda yürümek için,ezel nasiplisi bir ele sımsıkı yapışmak gerek” diyen… Ve gene:”Hizmeti ihlâsla yap.Hizmet eden sensin,başarıyı tahakkuk ettiren Allah’tır” buyuran merhum İlhan… Devamı »

Harmanyeri ismail_hakki_uzuncarsili

Bir Kayıp

10 Ekim, ünlü bir ilim adamımız olan İsmâil Hakkı Uzunçarşılı’yı kaybettiğimiz târihtir. İsmail Hakkı Uzunçarşılı,1888 yılında İstanbul’da dünyâya gelmiş ve 10 Ekim 1977’de… Devamı »

Harmanyeri fethi_gemuhluoglu

İnsan Mühendisi

Merhum Ergun Göze’nin ‘’insan mühendisi’’ olarak vasıflandırdığı, Ahmet Kabaklı’nın ise ’’Görünen hizmetlerin değil, görünmeyen himmetlerin adamı’’ olarak târif ettiği Fethi Gemuhluoğlu’nu rahmet ve minnetle andık. *… Devamı »

Farklı Şeyler alem

Alem

“Alemde tersine çakılmış nallar görür, esirlere “padişah” adı verildiğini duyarsın!

Dün-Bugün turk

Türklüğünden Çıkma

On bir yaşında tahta geçen Dördüncü Murad, yirmi bir yaşında annesini devlet işlerinden uzaklaştırıp, iç isyanları düzeltmeye koyuldu. O sıralarda, sipâhi askerleri çok… Devamı »

Harmanyeri turkuler

Kaybolan Sadece Türküler mi?

Muhatabımız elifi mertek sananlar değil.   Lâfı gözünden anlayan feraset ehline de diyeceğimiz yok.   Çünkü ne kadar kâğıt ve mürekkep harcarsak harcayalım… Devamı »

Balküpü tevfik-ileri

Bir Kahramanın Ardından

Konya’nın Mevlânâ Külliyesi içinde bir misâfir kabul salonu vardı. Belki de burası, bir vakitler müptedî semâzenlerin dershânesi olabilirdi. Dâvetli misâfirlerden olduğumuz için bize… Devamı »

Feridüddin Attar seascape

Dört Şey

Dört şey, Hakk’ın kerâmetlerindendir.Mâdem ki benden ders alıyorsun,iyi öğren. Birincisi,sözlerinde doğruluk. İkincisi,emâneti korumaktır.Bunu iyi anla! Sonra; cömertlik, Allah’ın kerâmetlerindendir. Gözünü kötü şeylerden sakınmayı… Devamı »

Balküpü small

Aşk ı Memnu

(… Burhan Toprak-Bizim edebiyatçılar ne kadar kolay yazıyorlar. Çünkü düşünmüyorlar, kafaları bomboş. Edebiyat-ı Cedîde denilen o devrin yâdigârları yârabbi ne boş, ne korkunç… Devamı »

Dün-Bugün BAYRAK

Devlet Ne İdi?

Bâzı edebiyatçı ve nüktedan kimseler vardır; durup dururken yarı şaka, yarı ciddî öyle bir söz söylerler ki, daha sonraları herkes şaşar kalır. O gelişi… Devamı »

Harmanyeri iyi_bayramlar

Bayram

Harmanyeri kenan_rifai

Hayırlı Kandiller

(Sıratı geçmek için ahireti beklemeğe lüzum yok… Onu, burada geçmektesin… Tekrarlıyorum:Ayağınızı denk alın!..Gafletin yeri,vakti,zamânı değil!..Burası muhârebe meydanıdır.Kurşun kime isâbet ederse o gider.Gıybet,arabozuculuk,yalan,iki yüzlülük… Devamı »

Yol tasavvuf

Sefer 15

‘’Cenâb-ı Hakk’ın taleb ettiği kul, kalb-i selîm sâhibi olan kuldur. Gönlü berrak su gibi gıll-ü-gıştan, kin ve nefretten, kötü zanlardan arınmıştır.’’ —İlhan AYVERDİ— Günümüzde Müslümanlığa,… Devamı »

Kenan Rİfâî Kenan-Rifai-1

Bugün 21 Ramazan

‘’Affınla azâbından,lûtfunla gazabından, seninle senden,sana sığınırım Yâ RabbÎ!…’’ (Sohbetler,I,315.s.;2.bs.,2000,233.s.) * (Biz ne isteriz de sen vermezsin?..Senin için güçlük yok,nur ve zulmet,akşam ve sabah da… Devamı »

Hİkmetler 1460038_593111354058506_745486481_n

Hikmetler 22

Her şey İlâhî irâdeye dayanır. O irâde ise hiçbir şeye dayanmaz. * Yoksullukların gelişi, müridlerin bayramıdır. * Yoksulluğun artmasıyla olacak kazançları başka ibâdetlerde… Devamı »

İftarlık karagoz

Karagöz’ü Öldürtmeyecektik

Karagöz Bursa’da doğmuş, fakat şüphe yok ki, İstanbul’da gelişmiş… Türk zevkinin öz evlâdıdır. O’nun, Osmanlı Hâkanlarının son pâyitahtına nasıl ve ne zaman geldiğini… Devamı »

Balküpü ortakkoy

Ortaköy 1

(………)Ortaköy tepelerinden sâhile süzülüp inerken, Galata’dan Kavaklar’a kadar yeşil bir canfes gibi uzayıp giden sırtlar ve sâhiller üstündeki yalı,köşk,kasır,câmî,türbe,çeşme,sebîl,kışla,kale,tabya gibi sivil,askerî veyâ dînî… Devamı »

Harmanyeri feryad

Aydın Yüksel Bey’in Feryadı

Yolunuz Hırka-i Şerif’e düştüyse, Mesih Paşa Camii’ni de görmüş olmalısınız. Samiha Ayverdi’nin Mesih Paşa İmamı’na -ki bence en güzel romanıdır- konu olan bu… Devamı »

Harmanyeri d67bb37dd718ec391f88d6a6992c6a70

Hayırlı Kandiller

“Biz süt taşıyan memeye benzeriz; bizi çeken ele göre süt veririz.” Hazreti Mevlânâ

Hikâyeler/Rıza Tekin UĞUREL cevreci

Çevreci

Dükkânın ortasında küçük bir tüp vardı ve çevreyi ısıtan da bu tüptü. Adamın biri dedi k: —Biliyor musun bu tüp, şu anda oksijen… Devamı »

Müftî Dervİş 0_6c728_294590a7_L

Müfti Derviş Eydür

Zikr edeyin Rabb’im seni Mevlâ’m inleyü inleyü Derdin ile doyur beni Mevlâ’m inleyü inleyü Derdinle derman bulayın Hüsnüne hayrân olayın Zîr ü sergerdân… Devamı »

Hikâyeler/Rıza Tekin UĞUREL culsuz

Çulsuz

O,şu anda işi bitik, iflâs etmiş bir müteahhitti. Son olarak aldığı sulama kanalı inşaatını bitirmiş olmasına rağmen, resmen iflâs etmişti ve elinden hiçbir şey… Devamı »

Dün-Bugün adalet

Tarihte Adalet

Resimli Târih Mecmuası, Sayı 7,Temmuz 1950; ‘’Târihte Adâlet’’ başlıklı yazıda şöyle deniyor: (Salzburg civârında Veystum kasabasında 1400 seneleri sularında şöyle bir karar alınmıştır:… Devamı »

Balküpü 387842-3-4-18191

Fatih ve Rumeli Hisarı

Târihlerin Şarkî Roma dedikleri Bizans’ı asırlardır nice devletler kuşatmış ve zaptetmek üzere ordular göndermiş olduğu hâlde hiçbiri bu arzusuna ulaşamamıştır. Fakat artık halkın… Devamı »

Balküpü 0_6c72e_2ca814b8_L

İnsanlar

(…Zaman hep o zaman, eskiden ne ise şimdi de o.Ancak o zaman şatafatlı olan tecellî şimdi nihan. Bir gün Resûlullah(S.A.) minberde hutbe okurken… Devamı »

Şiir levent-karaduman-hat-edeb-ya-hu

Be ya Hu!

Celâliyle zâhir olsa, bu da geçer be yâ hu… Cemâliyle âyan olsa, bu da geçer be yâ hu… Bî karardır felek, dâim döner… Devamı »

Misâfir Odası aydil_erol

Acaba Diyorum

Yuva yıkan: Bihter… Fesat kumkuması: Ferhunde… Baba oğlu birbirine düşüren: Gülhayat… Hayranlarının yaldız yetiştiremediği 7 Kocalı Hürmüz… Ve…adıyla uyuşmayan: Mukaddes… ………………. Acaba diyorum… Devamı »

Kenan Rİfâî gul

Ol Cihanın Fahri

”Her gül kokan yerde muhakkak gül vardır.  Her gül kokan yerde gül olduğu gibi her dedikodusuz ve fesatsız olan mecliste de Hazret-i Muhammed vardır.… Devamı »

Farklı Şeyler merhamet_asker

Merhamet Farkı

Herkesin,her şart altında yapacağı faydalı bir iş mutlaka vardır.  

Dün-Bugün padisah

Vebal

Fuat Paşa, bir gün Sultan Abdülâziz’le görüşürken, bir meselede ısrâr edince Pâdişah hiddetlendi. Fakat Paşa: ‘’—Efendim, bizden evvel gelen vezirler, Orta Kapı’da cellâdın beklediğini bildikleri… Devamı »

Ekrem Hakkı Ayverdi eha21[1][1][1]1

Ekrem Amca

24 Nisan, Ekrem Hakkı Ayverdi’nin vefat yıldönümüdür. O’nu hasret ve rahmetle anarken, sayısız hizmetinden birini paylaşmak istiyoruz: (İbnülemin Mahmud Kemal İnal’ın Son Hattatlar nâmındaki önemli eserinde Ekrem Hakkı Ayverdi’den şöyle bahsedilmektedir:… Devamı »

Kırkambar kemal_beg_Bogazliyan Kaymakami

Asın Bu Köpeği

10 Nisan 1919,kahredici bir cinâyetin târihidir. Devlet idâresini çocuk oyuncağı zanneden bir grup mâcerâperestin, pâdişahı çeşitli entrikalarla devirip işbaşına gelmelerinden hemen sonra, başımıza… Devamı »

Kırkambar erol_gungor

Altın Beyinli Adam

Vefâtının üzerinden tam otuz yıl geçti. 1938 yılında Kırşehir’de doğan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü 1961’de bitiren ve Profesör Doktor Mümtaz Turhan’ın… Devamı »

Kırkambar Fevzi_Çakmak_kabri

Fevzi Çakmak

Büyük asker, büyük insan Fevzi Çakmak l876 yılında İstanbul’da doğdu. Millî Mücâdele döneminin unutulmaz askeri. Topçu Albayı Çakmakoğlu Ali Bey’le Varna Müftüsü Hacı… Devamı »

Ermeni Dosyası HATIRA, - Kopya - Kopya-001

Rus Yarbay Diyor ki

  (21 Haziran 1918 günü Batum’da Binbaşı Mehmed Sâdık’ın Türkçe tercümesini bitirdiği bu ‘’Târihçe’’,1918’de Erzurum(veya Trabzon)da basılmıştır. Tercüme baskısının aslı,1939’da Kâzım Karabekir Paşa’nın… Devamı »

Ermeni Dosyası F

Soykırım-12

Gerek Horenli Movses ve gerekse daha sonraki Ermeni târihçileri, milâttan önce 900 yılından beri bir Ermeni milletinin yeryüzünde yaşadığını ileri sürüyorlar. İlmî değeri… Devamı »

Ermeni Dosyası Yalan6-001

Soykırım-11

Esat URAS, Ermeni yazarların Ermeni târihi hakkındaki tesbitlerini naklediyor: Basmacıyan(11):’’Ermenistan’ın ve Ermenilerin aslı,târihi çok karanlıktır.Burası,çok eski zamanlarda Pamir yaylalarından,Hindukuş’tan gelen muhâcirler tarafından iskân… Devamı »

Kenan Rİfâî 10259879_762470200439717_6993974522108880309_n

Ken’an Rifâî ve Zaman

Hz. Ken’an Rifâî’nin program içine alınmış günlük hayâtında vakit mefhûmunun kıymeti, onunla temas edenlerin derhal gözüne çarpan bir keyfiyettir. Çalışması, istirâhati, âile münasebetleri,… Devamı »

Kenan Rİfâî 1002685_761369353883135_7394988679414495579_n

Sohbetler 40

Hz. Ken’an Rifâî, “Meclisten birine hitaben: -”Ne düşünüyorsun?” diye sordu. Muhâtabının: -Hiç! diye cevap vermesi üzerine: “İnsan gönlünü o kadar temiz tutmalıdır ki,… Devamı »

Kenan Rİfâî 1957998_761014473918623_6752803022203484488_n

Sohbetler 39

“Rasûllullah bir saat tefekkür, bir sene ibâdetten efdaldir, diyor. Yâni bir saat yokluğunu tefekkür bir sene varlık içindeki ibâdetten efdaldir. Çünkü fakr öyle… Devamı »

Ermeni Dosyası karakin - Kopya-001

Tarihten Notlar-6

(…Karakin Pastırmacıyan, Erzurum’da doğmuş, İkinci Meşrutiyet döneminde Erzurum milletvekili olarak meclise girmiş, Birinci Dünya Savaşı sırasında imparatorluğa ihânet ederek Ruslar’la işbirliğine girmişti. Pastırmacıyan,… Devamı »

Ermeni Dosyası Yalan5-001

Soykırım-10

Esat URAS,’’Hıstoire de Peuple Armenian) isimli J.De Morgan’ın eserinden naklen şunları yazıyor: (Hepsi papaz olan bu memleket müverrihlerinin -–yâni Ermeni târihçilerin—milletlerinin aslını Kitâb-ı… Devamı »

Ermeni Dosyası zeki3

Oyun,Aynı Oyun!

Geçmişte yaşanan Ermeni mes’elesi bilinmeden, bugün Türkiye’mizde yaşanan Kürt mes’elesini bilmenin-anlamanın ve çözüm bulmanın imkân ve ihtimâli yoktur. Çünkü Ermeni mes’elesinin seyri, âdeta… Devamı »

Sâmiha Ayverdi 10151993_758275507525853_1703383891_n

Sâmiha Ayverdi

Sâmiha Anne’den… Kendin için çalış, ammâ gayretin, daha çok insanlar için olsun. Zirâ biz bu dünyaya şahsî zevk ve menfaatlerimiz için gönderilmedik. Hayâtımızda… Devamı »

Ermeni Dosyası O (2)

Tarihten Notlar-3

Yandaki fotoğraf,”Ermeni Kurtuluş Harbi”(!) isimli hayal mahsulü bir tablodur.Amerika’da yapılıp Türk yurdunun her tarafına dağıtılan pek çok benzeri resimden yalnızca bir örnek… *… Devamı »

Ermeni Dosyası ''Ermenistan Krallığı''nın kurucusu ve ilk hükümdarı diye göst.''Hayk''ın tahta üzerine oyulmuş resmi.(İlkokulda bul.)

Soykırım-9

Yandaki resim, 1915’de bir Ermeni ilkokulunda ele geçirilmiştir. Bu, Ermenilerce, Ermeni Krallığı’nın ilk hükümdarı ve kurucusu olarak gösterilen Hayk’ın tahta üzerine oyulmuş bir… Devamı »

Ermeni Dosyası

Tarihten Notlar-2

(…Ne Oluyor Allah aşkına?Durup dururken nedir bu yaygara?Atlantik ötesinde nedendir bu fırtına?Washington’daki Türk Büyükelçisiteşhisi koymakta gecikmiyor.Amerika’da tozu dumana katan bu fırtına Avrupa’dan körüklenmiştir.Açıkça… Devamı »

Ermeni Dosyası ''Ermenistan Hatırası'' adı ile sigara kâğıdı,İst.Manastır  Han

Soykırım-8

Yandaki fotoğraf ‘Ermenistan Hatırası’ başlıklı bir sigara kâğıdıdır. İstanbul  Mahmutpaşa’daki Manastır Han’da ele geçirilen belgelerdendir. * Biz, Ermeni ve Ermenistan kelimeleri üzerinde biraz… Devamı »

Ermeni Dosyası C

Tarihten Notlar-1

1. (…Ahmet Rüstem Bey’in Washington Büyükelçiliği topu topu üç buçuk ay sürmüştür.Onun 24 Haziran 1914’te başlamış olan bu görevi, 9 Ekim’de Amerika’dan ayrılışıyla… Devamı »

Ermeni Dosyası B

Soykırım-7

(Din, Bizans’la Ermeniler arasındaki en büyük çatışma ve düşmanlık konusu olmuş ve asırlarca bunun kavgası sürmüştür. Çünkü dinî birliği sağlamak için girişilen çalışmalar,… Devamı »

Ermeni Dosyası A

Soykırım-6

Ermeniler’in Bizans’tan gördüğü sert ve ezici uygulamalar, Selçuklu Türkleri’nin buraları fethetmesine kadar sürmüş; din konusunda çok toleranslı davranan Türkler sâyesinde dillerini, milletlerini ve… Devamı »

Sâmiha Ayverdi Sâmiha_Ayverdi-5

Sâmiha Ayverdi

Sâmiha Anne’den… Seninle kendimi bulur, kendimi kaybederim. Benim ifrat muhabbetimin adı sensin. Hep, sen, sen… diyorum. Çünkü her şey sensin Allah’ım!(Dile Gelen Taş,… Devamı »

Sâmiha Ayverdi images

Sâmiha Ayverdi

Vefâtının 21. yıl dönümünde mütefekkir, yazar Sâmiha Ayverdi’yi hayır ve rahmetle anıyoruz.    

Sâmiha Ayverdi 7930

Sâmiha Anne’den

Ayıbım çok, günah tepemden aşkın. Cennete kapılanmak neme benim? Kırda oturuyordum; bir şeytan arabası, sağımdan uçtu, solumdan uçtu, âkıbet gelip kucağıma kondu. Koca… Devamı »