Kubbe i Hadra

5 Ocak,merhum Ârif Nihat ASYA hocamızın Hakk’a yürüdüğü gündür.Kendisini rahmetle yâd ediyoruz. KUBBE-İ HADRÂ Buraya yabancı gelenler, burada yerli olur. Buraya tel, rübap… Devamı »

Neyimiz Olur?

Aşağıya aldığımız yazı,1960 yılında yayınlanmıştır ve merhum Ârif Nihat Asya’ya âittir. Hoca’yı rahmet ve minnetle anıyor:’’Allah, cümleyi Noel Baba’cı âlimlerden(!) edeceğine böyle câhillerden eylesin’’ diyoruz. –Yılbaşı neyimiz… Devamı »

Naat

Seccâden kumlardı… Devirlerden, diyarlardan Gelip göklerde buluşan Ezanların vardı!   Mescit mü’min,minber mü’min.. Taşardı kubbelerden Tekbîr, Dolardı kubbelere ‘’âmîn’’!   Ve mübârek geceler,… Devamı »

Kundakladılar

Yatırırken bu sedef kakmalı şimşir beşiğe Neyle kundakladılar Hazret-i Mevlânâ’yı? Perdelerden taşırıp neyleri çığlık çığlık Neyle kundakladılar Hazret-i Mevlânâ’yı. Bir, ipekten ve köpükten… Devamı »

Siz!

(Siz büyük Türkiye’yi gerçekleştirecek olan Ülkücüler! ! !  Siz Oğuzların, Kür Şadların, Alparslanların, Fatihlerin, Yavuzların, Abdülhamidlerin, Yunus Emrelerin, Mevlanaların, Hacı Bektaşların, Sütçü İmamların,… Devamı »

Ârif Nihat ASYA 5 Ocak

Vefâtının 36’ncı yıldönümünde büyük şâir Ârif Nihat ASYA’yı minnet ve rahmetle anıyoruz,nur içinde yatsın! * Türk Edebiyat Târihi’ne “Bayrak Şâiri” olarak adını yazdıran Ârif Nihat Asya, 7 Şubat 1904… Devamı »

Asya’dan Esen Rüzgar

  Bu, öyle bir rüzgârdır ki, sabahın ilk ışıkları gibi iç  açıcı; ana sevgisi gibi şefkat dolu; göklerden yağan müjdeler gibidir. Bülbül sesi… Devamı »

Kayık

Bir kayık yaptırdım,yelkeni oya.. İnce gölgesini suda görenler, Sandılar çevremi düşürdüm suya…                  Bir kayık yaptırdım, yelkeni temiz;          Daha böylesini… Devamı »

Bayrak Şairi

(5 Ocak 1975’de ebedî âleme yolcu olan Ârif Nihat ASYA’yı rahmet ve minnetle anıyoruz; rûhu şâd olsun!) DOĞMAK Pek de sert vurma kapıya:… Devamı »

Madalyalar

  Bayraklarda aylarımız, yıldızlarımız… Kubbelerde – minârelerde alemlerimiz vardır bizim; madalya madalya!.. Övünmeye,ödüle ihtiyâcımız yoktur bizim;vazîfeyi,iyiliği yapmaktan duyduğumuz huzûr;içimizi ısıtır, aydınlatır…Madalya madalya!.. Tunç… Devamı »

Saksı

Beni neden diktiniz bu saksıya? Saksılar benim için değil: Ben, dilediğim gibi kök salabilmeliyim. Tavanların altı yerim değil benim.. Ben gözümü açınca üstümde… Devamı »

Adistan

Şu salon, şu meydan Törenistan; kongreler, kürsüler, yollar, demecistan, söylevistan. Madde, sayfa, satır öteki adlarıyle Görevistan,Ödevistan…kimisi masal,kimisi destan. Programları sorarsan Lâfistan; feragat denizi… Devamı »

Gözlük

Eğer esmer seviyorsan, yüzlere, siyah gözlüğünü tak da bak. Şu hasta yüzün evvelki pembeliği kalmamış… dudakları eskisinden kırmızı, yanakları eskisinden pembe görmek dilersen… Devamı »

Onlar

Onlar “lütfen”den anlamaz, “ulan”dan anlar. Onlar, çiçekten anlamaz, dikenden anlar, güvercinden, kelebekten değil; doğandan, kartaldan anlar. Ve onlar, kanaddan anlamaz, gagadan anlar, pençeden… Devamı »

Dua

Hudâ, ki rûz-i ezelden asîl kıldı bizi, Resûl-i Ekrem’e birgün vekîl kıldı bizi; Taraf taraf, yedi iklîmi Hakk’a da’vette Delîl kıldı bizi;             Sonra,… Devamı »

İnsanlık

Dünyâmızı sorma: hem yeter, hem yetmez; Alçakları var..tartmaya dirhem yetmez! İnsanlık buysa çok gelir bir Cennet; Lâkin, Yüce Tanrı’m, on Cehennem yetmez! -Ârif… Devamı »

Ninni 2

Bir kapı var: engerekler yetiştirip Sokaklara döken; Bir kâbus var:’’Ben bulutum!’’ deyip Üstümüze çöken! Bir el var: boğazımıza uzanmış… Tırnakları, diken! Bir toprak… Devamı »

Ârif Nihat Asya

Arif Nihat Asya,7 Şubat 1904’de Çatalca’da dünyâya geldi ve 5 Ocak 1975 târihinde Ankara’da hayâta gözlerini yumdu. İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Yüksek Öğretmen Okulu’nun… Devamı »

Yangınlar Tarihi

(Merhum Ârif Nihat ASYA’ya âit olan aşağıdaki yazı,kitap hâlinde 1976 yılında yayınlanmıştır.Aradan geçen bunca yıla rağmen bu ülkede değişen birşeylerin varlığını düşünüp de… Devamı »