Ekrem Hakkı Ayverdi

24 Nisan, Ekrem Hakkı Ayverdi’nin vefat yıldönümüdür. O’nu hasret ve rahmetle anarken, Samiha Ayverdi’nin, ağabeyi Ekrem Hakkı Ayverdi ile çocukluk yıllarını anlattığı satırları… Devamı »

Ekrem Hakkı Ayverdi

 “Biz dünü yaşatan, yarını hazırlayan insanlarız.” Ekrem Hakkı Ayverdi 24 Nisan Ekrem Hakkı Ayverdi’nin vefat yıldönümüdür. Vefatının 30. yılında onu hayırla ve rahmetle… Devamı »

Ekrem Amca

24 Nisan, Ekrem Hakkı Ayverdi’nin vefat yıldönümüdür. O’nu hasret ve rahmetle anarken, sayısız hizmetinden birini paylaşmak istiyoruz: (İbnülemin Mahmud Kemal İnal’ın Son Hattatlar nâmındaki önemli eserinde Ekrem Hakkı Ayverdi’den şöyle bahsedilmektedir:… Devamı »

Ekrem Hakkı Ayverdi

Türk kültür tarihinin yirminci asırda yetiştirdiği abide şahsiyetlerden biri, hiç şüphesiz rahmetli Ekrem Hakkı Ayverdi’dir. Özellikle Osmanlı mimarîsini, tarihî akışı içinde ele almış… Devamı »

Boğaz Tüneli

24 Nisan 1984 târihinde vefât eden mîmar, mütefekkir, mîmarlık târihi araştırmacısı Ekrem Hakkı Ayverdi’nin, bugünkü Marmaray Projesi ile ilgili olarak 52 sene önce kaleme aldığı “Boğaz… Devamı »

Ekrem Hakkı Ayverdi

(Bugün memleketimiz millete dürbünün tersiyle bakan snob, taklitçi, câlî bir zihniyetin tazyîki altındadır. Hüküm ve kuvvet garb hayranlarının elindedir.Ters dürbün, milleti karınca gibi gösterse… Devamı »