İlhan Ayverdi Hakkında

(Bir yola girmişiz ki, çetin mi çetin bir yol… Bu yolu kendi başımıza yürüyelim dersek; yolda kalmak, helâk olmak işten bile değil! Eskiler,’’Evvelâ… Devamı »

Bir Hayat Bir Lugat

İlhan Ayverdi,1971 yılında  lugat çalışmalarıyla ilgili olarak  Edirne’den yazdığı mektupta Sâmiha Ayverdi’ye şöyle demektedir. “Faruk Timurtaş ile mâlum meseleyi görüştük, nizânnameyi verdim, okudu.… Devamı »

Anacığım!

                     Bugün,6 Kasım… Hâlimiz: ‘’Garîb avâre,bîçâre!’’                      Bizi, görünüşte sensiz bırakıp gideli,beş yıl geride… Devamı »

İlhan Ayverdi

İlhan Ayverdi Hanımefendi’den… Kendine hâkim olamayan insan etrâfına da olamaz, bir düzen bir nizam kuramaz. Hitler ve Napoleon dünya tarihini zelzeleye uğrarcasına sarsan… Devamı »

İlhan Ayverdi

“Duyduklarımızın, okuyup öğrendiklerimizin bize büyüklerimiz tarafından verilenlerin elbette bir imtihanı olacak. “Duydun, dinledin, gel şimdi işle,” diyecekler ve bu imtihan artık bir an… Devamı »

24 Ekim 1926

24 Ekim 1926,”Allah’a giden yolda yürümek için,ezel nasiplisi bir ele sımsıkı yapışmak gerek” diyen… Ve gene:”Hizmeti ihlâsla yap.Hizmet eden sensin,başarıyı tahakkuk ettiren Allah’tır” buyuran merhum İlhan… Devamı »

6 Kasım 2009

Yazamadığım Mektup

”Ambarında hırsız bir fâre yoksa kırk yıllık kulluk buğdayın nerede?” –Hz.MEVLÂN– Doğum gününde, sana bir mektupla seslenmek istiyorum; ama acabâ söze nasıl başlamalı? ‘’Seni… Devamı »

Ey Kul!

 (…Âhirete gittikten sonra bir şey yapılamayacağına göre, sermâyemizi peşin göndermemiz ve berâber götürmemiz gerek… Bu sermâye nedir?..Allah’ın istediği kulun vasıfları nelerdir dersek,şu birkaç… Devamı »

Göçen Bir Dağdı

  İLHAN AYVERDİ, BİR İNSAN YETİŞTİRME OCAĞININ ÖNDE  GELEN İSMİYDİ. O OCAKTAN YETİŞENLER, YETİŞECEK OLANLAR  VE YOLU DÜŞEN HER MEMLEKET EVLADI, O’NUN İLGİSİNDEN,… Devamı »

İşte, Olanca Sırrım

Sevenin, sevdiğini görme ihtimâlinin bile hayat kıvılcımı, yaşama sevinci olduğunu sâdece sevenler bilir. Bu yürek çarpıntısının ne büyük deprem olduğunu, yalnızca, gözyaşı ırmağından… Devamı »

Zinet İlhan Ayverdi

              ZîNET İLHAN AYVERDİ  Kutadgu bilig’den alıp, Kamus-ı Türkî’yi geçti. Sâmiha Anne’den görüp, dünyâ ve ukbâyı geçti. Terki… Devamı »

Son Ayverdi’den Veda

İrfanımızda büyük emekleri olan Ayverdi Ailesi’nin üçüncü ve sonuncu ismi İlhan Ayverdi de bizlere vedâ etti ve ebedî âleme doğru yola çıktı. Diğer… Devamı »

İlhan Ayverdi ve Dil Hakkı

–Yusuf BİLGE– İLHAN AYVERDİ , ömrünü “Misalli Büyük Türkçe Sözlüğü” hazırlamaya adamış bir anıt insandı. Kubbealtı yayınlarından çıkan bu esere şair ve yazarlar… Devamı »

Ayverdi Ailesi

–Muhsin İlyas Subaşı– Ayverdi Ailesi Ülkemizin Yüzakıdır! Samiha Ayverdi hanımefendi, bizim kültür dağarcığımıza bereketli tohumlarını  bırakan bir annemizdi. Türkiye’de “Müslümanım!” demenin neredeyse suç… Devamı »

İlhan Abla Hakka Yürüdü

                                             … Devamı »

İlhan Ayverdi

Ömrünü Türk kültür ve îman hayâtına adamış olan İlhan Ayverdi, 24 Ekim 1926’da Manisa’ya bağlı Akhisar’da doğdu. Ruslara karşı kahramanca savaşan Dağıstanlı halk… Devamı »

Bir İhlas Abidesi

İlhan Ayverdi,24 Ekim 1926’da Manisa Akhisar’da doğmuştur. Baba tarafı Dağıstan, anne tarafı Rumeli asıllıdır. Anne tarafından âilesi,mübâdil(*) olarak önce Ödemiş’e gelmişler,annesi ve babası… Devamı »

Tekkeler Vardı

Bir anlamda saygısızlık olduğunu bile bile, burada sizlere kim bilir kaç kere Ayverdi Sözlüğü’nden bahsettim. Nasıl etmeyeyim, bu çok değerli çalışmaların mahsulünü methetmeye… Devamı »