Folklorcu Gözüyle Nasrettin Hoca

Merhum Eflâtun Cem Güney, Nasreddin Hoca’yı incelerken, O’na bir de folklorcu gözüyle bakarak, diyor ki:(Halk, sevdiği, benimsediği insanları kendinden kattığı şeylerle o kadar… Devamı »

Tenkidçi Gözüyle Nasrettin Hoca

Daha önce kendisinden söz ettiğimiz merhum Eflâtun Cem Güney, aşağıdaki yazıda, Hoca Nasreddin’e bir tenkidçi gözüyle bakarak şöyle diyor: (Nabza şerbet vermesini bilen… Devamı »

Hocam, Hocam!

Bugün sevilmesi herkesten kolay, anlaşılması herkesin ken­di nasibine bağlı, yazılması ise güçden de güç bir velînin huzu­runa gelmiş bulunuyoruz. Yirmi beş yıl evvel,… Devamı »

İlk Mehmetçik

Nasreddin Hoca, sık sık benim rüyâma girer; daha önce söylemiş miydim, hatırlamıyorum. İşte dün gece gene böyle güzel bir rüyâ gördüm. Kalabalık bir… Devamı »

Tarihçi Gözüyle Hoca

Merhum Eflâtun Cem GÜNEY, Nasrettin Hoca’ya târihçi gözüyle bakarak şöyle anlatıyor: (Hoca’nın târihî şahsiyetini araştıran yazarlar yaşadığı devir bakımından aşağı yukarı ikiye ayrılıyorlar.… Devamı »

Hoca’ya Bakışlar

1. Merhum Eflâtun Cem GÜNEY, şöyle anlatıyor: (Nasrettin Hoca; nerede, ne zaman yaşamış; biliyor muyuz, bilmiyoruz. Çünkü, halk, sevip kutsallaştırdığı insanlara sığınarak yaşamakta… Devamı »

Güldürmek ve Nasreddin Hoca

Büyük bilgemiz Nasreddin Hoca, hayatı boyunca toplumun içerisinde yaşamış, insanları yakından gözlemiş bir insandır. Bu yüzden onu Hoca’lığının yanı sıra aynı zamanda bir… Devamı »

Aslında

Aslında ilmî bir kalıba sokulamayan ilk Türk sosyoloğu ve filozofu diyebileceğimiz adamın adının Nasreddin Hoca olduğunu söyleyecek olsak, ilim çevreleri dâhil buna gülmeyecek… Devamı »

Gülen Adam

(Yedi asırdır yedi dünyâya gülen adam! O’na her yerde bir beşik, her yerde bir mezar gösteriliyor ama, doğrusunu Allah bilir. Bizim bir bildiğimiz… Devamı »

Filozof Hoca

(Aşağıya aldığımız makale,1952 yılında Resimli Târih Mecmuası’nda –Cilt:3,Sayı 27—merhum Server İSKİT imzâsıyla yayınlanmıştır. Hoca’mız hakkında belge niteliği taşıdığı düşüncesiyle, bu yazıyı sâdeleştirerek, sizlerle… Devamı »

Adam Sende

Nasreddin Hoca bir gün dağdan mı geliyormuş, bağdan mı; değirmen başına varınca: ‘’Şu ihtiyarı çiğneyip geçmeyeyim!’’ Demiş. Değirmencinin de, değirmenin suyu çekileli adam… Devamı »

Eşek

’’Adam olmanın şartı nedir?’’ Diye sorana, Nasreddin Hoca ‘’kulak olmaktır’’ diye cevap verir. Bilindiği gibi Hazret-i Mevlânâ, Mesnevî’sine ‘’Dinle’’ hitâbıyla başlar ve peşinden… Devamı »

Yanlış Hoca

 Uzun zamandır Hoca’yı ziyâret etmeyi,kendileriyle yüz yüze görüşüp elini öpmeyi arzu etmekle birlikte hep bir engelle karşılaşmış ve sonunda da şuna inanmıştım:benim bir… Devamı »

Şaşkın Evladım

Nasreddin Hoca’yla mânâ âleminde olsun karşılaşmayı,o nur yüzünü böylece görmeyi çok istedim ve bu isteğime hiç ummadığım bir zamanda ulaştım.Evet… Hiç ummadığım bir… Devamı »

Hoca

Nasreddin Hoca’nın da Yûnus Emre gibi milletimize mâl olduğu ve hattâ paylaşılamadığı fikri, öyle doğru ve şaşmaz bir ölçüdür ki; her ikisinin de Anadolu’nun… Devamı »

Hoca Bir Gün

’’Adam olmanın şartı nedir?’’ Diye sorana, Nasreddin Hoca, ‘’kulak olmaktır’’ diye cevap verir. Bilindiği gibi Hazret-i Mevlânâ, Mesnevî’sine ‘’Dinle’’ hitâbıyla başlar ve peşinden… Devamı »

Bakışlar

Evvel zamanda fakir –garip bir Bektâşî dervişi Mısır’a gitmiş.İlk defâ gördüğü bu ülkede çevreyi seyrede ede gezerken,birkaç devlet görevlisi ite kaka halkı yol… Devamı »