Adam Sende

1
232

Nasreddin Hoca bir gün dağdan mı geliyormuş, bağdan mı; değirmen başına varınca:
‘’Şu ihtiyarı çiğneyip geçmeyeyim!’’ Demiş. Değirmencinin de, değirmenin suyu çekileli adam yüzü gördüğü mü var? Bizimkini görünce, âdetâ divâne olmuş:
‘’Yel mi attı Hocam, sel mi attı seni buralara?’’ Diye, kendisini cân ü gönülden karşılamış. Konmuşlar, konuşmuşlar; kâh şuradan kâh buradan derken, akşam vaktini bulmuşlar.
Hoca,’’Yolcu yolunda gerek!’’ deyip de doğrulunca, değirmenci:
‘’Efendi, yolun düşmüşken, şu bizim eşekleri köye bırakıver. Birine binersin, hem ayağın yerden kesilir.’’Demiş. Hoca, değirmenin eşeklerini önüne katmış. Az gitmiş uz gitmiş; içine bir kurt düşmüş:
‘’Sakın, sağa sola sapan olmasın… Emânet şeyler!’’ Deyip, bir saymış; dokuz eşek var. Gözlerine inanamamış.
‘’Acep biri hangi cehenneme gitti?’’ Deyip, eşekten inmiş; eliyle bir bir saymış ki; on eşek!
Az gitmiş, uz gitmiş; yine içine kurt düşüp, tutmuş bir daha saymış; dokuz eşek! Yine bir tuhaf olup aşağı inmiş, teker teker saymış; on eşek!
Rahmetli Hoca, bindiği eşeği bir sayıp bir saymadığının farkına varmış mı varmamış mı, bilinmiyor. Ama, deliye dönüp, şöyle dediği biliniyor ki; bizlere kadar gelmiş o söz:
‘’Adam sende! Üstüne binip de bir eşek kaybetmektense, yaya yürürüm daha iyi!’’
Eflâtun Cem GÜNEY

1 YORUM

  1. DÜNYA DEĞİRMENİNDE KAYBA UĞRAMAMAK İÇİN NEFİSİ TEMSİL EDEN EŞEKLERE COBANLIĞI BIRAKIP YARİ BULMAYI TAVSİYE EDEN HOŞ BİR KISSA… ELLERİNİZE SAĞLIK PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM…

Yorum yapabilirsiniz...