Saygı ve Sevgi

Kerevizi, karnabaharı fazla sevmemekle, bâzı insanları fazla sevememek, aynı. Salyangozu, yengeçi iştihayla yiyenler; benim fazla sevemediğim veyâ sevgimi belli etmekten çekindiğim bâzı insanları… Devamı »

Sen de öylesin!

Balıkçı, sordu: —Bunca kalabalık içinden nasıl oluyor da sen, benim gönlüme takılıyorsun? Ve bütün varlığıma hükmediyorsun da, varlığım sen oluyorsun? Bahçıvan, gülümsedi: —Sen,… Devamı »

Demek

 Gördüğünü görmek demek  Sevdiğini sevmek demek.  Bildiğini bilmek demek,  Bildiğini yapmak demek..  Sevdiğini görmek demek,  Sevdiğini bilmek demek.  Yapmak demek, bilmek demek.. Bilmek demek, sevmek… Devamı »

Köle

‘’Kölen olayım..’’ dedim. ‘’Hani kölemdin?’’ dedi. ‘’Ben mâzurum, secdeden baş çeviremem ki’’ dedim. XXX Adam,aynaya baktı..kocaman görünüyordu. Küçüklüğünü idrâk için, dönüp namaza durdu.… Devamı »

Tufan

Irmak boyunca yürürken, şunları düşündüm: İnsan, ya Târık bin Ziyad olmalı, ya da Fâtih! Ya gemilerini yakabilmeli yâhut da karada gemi yüzdürmeli. İkisinden birini… Devamı »

Anlar mısın?

   Biri şöyle konuştu:   Gece yarısını çığlık çığlık bölen Hüzzam taksimlerle gelirim sana..işitir,ağlar mısın?    Şafak vakti Uşşak’la,Hüseynî ve Sabâ ile;Ney sesi olarak… Devamı »

Çocuk Barbaros

Irmak kenârında konuşuyorlardı. Biri, şöyle dedi: Sanırdım ki Nuh Tûfânı çok eskiden yaşanmış. Ne büyük yanlış ve ne büyük cehâletmiş. Hayat, baştan sona… Devamı »

Semender

Ya şu, ser verip sır vermezcesine suskun adam? Onu ne yapmalı? Ben ondan ‘’adam’’ diye bahsettiğim için, sen de bu ifâdeyi bir cinsiyet belirtisi zannetmeyesin.… Devamı »

Şaştım

Her rüyâmda sen varsın. Buna, önceleri çok şaştım. Sonra baktım, uykularım senmişsin. Artık, neden şaştığıma şaşmaktayım. Sensiz kalmaktan korkup, uykusuzlukla savaşmaktayım. Bir gün… Devamı »

Nefes

Yolu topraktan, seccâdeyi kilimden, figanı şikâyetten ayıran nedir? Kilimi seccâde yapan şey, secde sâhibinin gönlüdür. Üstüne basılan her toprak, yol sayılmaz. Bir ucu… Devamı »

Köle

 Irmak kenârında tanıdığım biri var.Eğer derece dedikleri ve vücud ısısını ölçen âletin bir benzeri îcâd edilmiş olsaydı..ve onunla o adamın gönül yangınını ölçmeye kalksalardı,emînim:… Devamı »

Çentik

Sevdâ ağacının gövdesi, ayrılık destânına âit çentiklerle dolu. Hana uğrayan her yolcu, gönlünden birer iz bırakmış oraya. Adına ‘’kabristan’’ demişler,’’Hüvel-Bâkî’’ ile süslemişler.

Haberci

 Hancı, dedi ki:  ‘’Hüzün kapımı çaldı. Vuruşundan tanıdım. Kim o? Demeye kalmadan itip içeri girdi. Kızdım. Nedir bu destursuz geliş? Dedim. Kahkahalarla gülmeğe başladı.… Devamı »

N’Olur

Balıkçı, Bahçıvan’a yalvardı: —Ben sana yakışmıyor olabilirim, aldırma! Hangi burun,’’şu koku bana yakışır’’ diye koklar? Yâhut hangi koku, falancanın veyâ filâncanın burnu diye tercih… Devamı »

Çoban

Balıkçı, ırmak kenârında hüzünlü hüzünlü otururken, bir çoban peydahlandı. Selâm verdi, selâm aldı, sürüyü ırmağa saldı. Sürü suya doydu, çoban namaza durdu, el açıp… Devamı »

Balıkçı 7

Ben, ırmak çocuğuyum. Deryâlarda yüzemem, sâhillerde gezemem. Kumsallar bana göre değil, Ayaklarım kesilir; çıplak ayakla kolay koşamam. Isırgan otlarının dalamasına, dikenlerin batmasına alışmışım… Devamı »

Kör Ebe

İnsan, acelesi varsa hızlı yürür, hattâ koşar. Ve bu nisbette de kalbi çarpar. Rûhumun sana doğru koşmasını, özleyişimin artmasından anlarım. Başka bir söyleyişle:… Devamı »

Balıkçı 5

Buraya neden ‘’Gözyaşı Irmağı’’ demişler, bilmiyorum. Belki de bu civarın hayat kaynağı olduğu içindir. Bu civârın insanları, gözyaşıyla yaşıyor, gözyaşıyla besleniyor. Sen de bu ırmağın başındasın.… Devamı »

Mecnun

(Mecnûn, para saymasını bilmezmiş)diyorlar. Niye bilmesin ki? O,parayı,’’Leylâ! Leylâ!’’ diye sayar; Leylâ’dan başka sayı bilmez… ve ayak takımı da bununla avunur.

Saz

Gönül bir sazdı.. Saz demek azdı; Belki niyazdı, Yâhut da nazdı. Sazı ele aldılar, Ele mızrap verdiler, Tellere vurdular.  Sazı söylettiler, Söyletip inlettiler,… Devamı »