Senedim Senet!

Bunu buraya yazıyorum işte.. bin yıl sonra da olsa, seninle çok güzel günler geçireceğiz. Evet, bunu buraya kaydediyorum ki senet yerine geçsin. Söz senettir… Devamı »

Elde Var

“Âşık oldur kim kılar cânın fedâ cânânına Meyl-i cânân etmesün her ki kıymaz cânına”                                      -FUZÛLÎ- Elime kazma verdin, dağı gösterdin. Kazmayı salladım; kazdım,… Devamı »

Can Helvası

Seninle helva yapalım mı? Yapalım. Yağ benden, şeker benden; ocak benden, un benden. Kabını sen bul! Tamam mı? Tamam. Benden söz etme.. Adın… Devamı »

Darısı Başa

Sordular: “- Bu çöp yığını, nedir? Söyledi: “- Önüme nâdîde bir bal koymuşlardı; onu reddedip, bir ömür keçiboynuzu kemirdim. Bu çöpler, onların kabukları..”… Devamı »

Yolculuk

Mâdem ki gidiyoruz; bâri birlikte yürüyelim. Aynı yolda bâzı bâzı karşılaşıyoruz, hemen her mola verdiğimiz menzilde el sallamak, bu yolculuğu birlikte yaptığımızı göstermez..… Devamı »

Putperest

Kalem konuştu: Bana: “yaz!” dedin. Sanırım, bunu söylerken, benim neyi nasıl yazacağımı da biliyordun. – Öyleyse, yazmak benden, “yazıya ruh vermek de senden..”… Devamı »

Tokat

Babası, çocuğun elinden tuttu ve ustaya teslim etti. “Eti senin, kemiği benim..” sözü de, “artık çıraksın!” sözü kadar mânâsız gelmişti çocuğa. Çünkü çocuk çok… Devamı »

O, Benim İşte!

Sonra, O söze başladı: Bâzen, süt liman bir havada; ağaçlarda tek yaprak bile kımıldamazken, saçlarını ılık bir rüzgâr okşuyor mu? O, benim işte… Bâzen,… Devamı »

Haydi, Gel!

Vakit, konuştu: Takvim yapraklarımın tükenmesi akreple yelkovanın dönmesi ve saat rakkasının gidip gelmesi, senin yaşadığını isbatlamaz. Perşembe’yi Cuma tâkîb edip duruyor, Salı’yı da Çarşamba..… Devamı »

Korkun Yersiz!

“Bir gün bütün insanları önderleriyle berâber çağırırız.” -İSRÂ, 71- Bal, söze karıştı: Çocuk! Sen, korkmakta haklısın. Ama, bu sefer korkma! Seni; bütün korkularını… Devamı »

Koyun

Beni,bir koyun say.. Hûd Peygamber’in Sürüsünden bir koyun. Ve meleyip durduğuma bakma! Çizdiğin hudûdun Dışına çıkacak irâde Bırakma bana. Ne çizgi bana âit… Devamı »

Zeval

Ben, küçük bir çocuğum ve çocukluğumun zevâl vaktini bekliyorum. Her günün bir zevâl vakti yok mu? Güneşin sırlanıp, çekildiği ve karanlığın hükümrân olduğu vakit; işte o günün zevâl vaktidir. Tek istisnâ, sensin. Bir… Devamı »

O Dedi Bu Dedi 2

O, dedi: “Bir mecnûn var içimde, ona zincir istiyorum.” Bu, dedi: “Ah.. ne mümkün Sultânım, ne mümkün.. Senden ibâret bir mecnûnu zaptedecek zincir, ne… Devamı »

O Dedi Bu Dedi

O, dedi: “Bir sel var içimde, ona yatak istiyorum.” Bu, dedi: “O selin yatağı, kaynağı.. yuvası-güzergâhı -belli ki- sensin. murâdın, niyâzın cevapsız kalmamış. Neden… Devamı »