Ana

Su kaplumbağası, yumurta zamânı karaya çıkar ve açıkta yumurtladıktan sonra yine suya dalarmış. Her kaplumbağa, suya dalınca, kendisinin kuluçkaya yattığını zannedermiş. Aradan zaman… Devamı »

Platonik Aşk

Bir zamanlar pek moda olan ve artık şimdilerde sözü edilmeyen -söz edilince de cehâletten dolayı pot kırılan-deyimlerden biri de ‘’Plâtonik aşk’’tır. Sinema ve… Devamı »

Gönül Derdi

Ne güzeldir o şarkı: ‘’Söylemek istesem gönüldekini Dilime dolanan ıstırâb olur Yazsaydım derdimin ben bir tekini Ciltlere sığmayan bir kitâb olur.’’ Bu sözlerin… Devamı »

Ben Seni Sevdim

Bu şarkı, neden dâima dokunmuştur bana? Hüzün müdür bana tattırdığı, yoksa derûnuma dil oluş mudur? Kim, hangi devirde, kime karşı neler hissetmiş ve… Devamı »

İşaret

Seni bâzen Nar’a benzetirim, bâzen buluta… Bâzen toprak görünürsün gözüme,bâzen yaprak! Nar olur düşer dağılır, parçalanırsın. Her bir dâne, her bir tâneye hasret… Devamı »

Bahane

Şiir, bir bahanedir… Hasretten, aşktan bir bahane! Uyku, gündüzden, akşamdan bir bahane! Arı için petek, mumdan bir bahane; Anılmak, anmak için şamdan ve… Devamı »

Can Yoldaşı

Hazret-i Mevlânâ: ‘’Bizim huzûrumuzda kırk elli yıl oturmalı, susmalı ki insan, adam olsun. İçlerinden geçeni, düşündüklerini biliyor fakat yüzlerine vurmuyoruz da bilmediğimizi sanıyorlar.’’ buyuruyor. Benim de… Devamı »

Bu Yol

Bu yol yürünecek azîzim. Bu uzun yol –başka yol yok- yürünecek! İnsan, ya yürüyecek ya da sürünecek; amma bu yol yürünecek! En emîn… Devamı »

Sütbeyaz

Bilmem, şiirlerimi okudun mu? Bütün şiirlerimi sana yazdım ben, bütün güzel şiirler ve sözler sanadır zâten. İnan… inan bana! Daha da güzellerini yazacağım. Yarınlar,… Devamı »

Ağlat Beni

Sana demediler mi, söylemediler mi gönül; her yangını küçücük bir kıvılcım çıkarır diye? Şaka mı sandın, oyun saydın gönül? Bir kibritlik alev mi hayâl ettin?… Devamı »

Muhtemeldir

Pek çok arayanım oldu, fakat aradığım aramadı. Oldum olası daha ziyâde, aramadığımı buldum; hâlen de bulamadığımı aramaktayım. Bulanı arayan, aslında arayanı ararmış. Arayanı bulan… Devamı »

Demek ki

Şu anlatacaklarımı kabullenen de olacaktır; haklı olarak reddeden, inanmayan da! İnanmayan inanmasın. Güneş, kendisini inkâr edenler bulunsa da her sabah dâimâ gülümsüyor ve… Devamı »

Bir Gönüle Gir!

Şu gönül dedikleri şey, gözlerden gizlenmemiş olsaydı, ne olurdu? İki cihânın hazînelerini içinde barındıran gönül, en başta hırsızların ve eşkiyânın istilâsına uğrardı. Onlar, yükte… Devamı »

Ey Ben!

‘’Bugün, çok erken uyandım. Fakat, erken olduğunu fark etmeme rağmen gözlerim tekrar uykuyu aramadı. Aslında, gece geç saatte yattığımdan, böyle bir arzuyla gözlerimi… Devamı »

Aşk ve Aşıklar

(Şehvet çilesi, müridlerinin senâ ve alkışları arasında yola çıktı; muzaffer, mağrur, dünyâyı dolaşmıya başladı. Nasıl mağrûr olmasın, nasıl iftihar etmesin ki, konukladığı hiçbir menzilde kendisini… Devamı »

Mekansızlar

Evet, Yavuz Sultan Selim’in meşhur îkazından bahsettik ya… İşte özetle, âşık; darağacını yurt, yuva, mekân tutmuş mekânsız bir babayiğittir. Bu ve benzeri örnekler bize… Devamı »

Kulluk Kapısı

Şurası muhakkak ki; dünyâ var oldu olalı kendini âşık sayan herkes rumuzların, sembollerin dilini konuşmuştur. Buna, bir bakıma ‘’sükûtun muhteşem belâgati’’ diyebiliriz. Yâhut… Devamı »