Hayırlı Kandiller

Hayırlı Kandiller

Kandiliniz kandil olsun!

Meşküre Abla

Meşkûre Sargut Hanımefendi 9 Şubat 2013 Cumartesi günü Hakk’ın rahmetine kavuşmuşlardır. Mekânlarının Cemâl Cenneti olmasını niyâz eyler; yakınlarına ve sevenlerine ömür bereketiyle sabırlar dileriz.

Dahilek

Bütün dostların Mevlid Kandilini tebrik ediyoruz. (Dahîlek Yâ Resûlallah!)

Bir Kayıp

10 Ekim, ünlü bir ilim adamımız olan İsmâil Hakkı Uzunçarşılı’yı kaybettiğimiz târihtir. İsmail Hakkı Uzunçarşılı,1888 yılında İstanbul’da dünyâya gelmiş ve 10 Ekim 1977’de… Devamı »

İnsan Mühendisi

Merhum Ergun Göze’nin ‘’insan mühendisi’’ olarak vasıflandırdığı, Ahmet Kabaklı’nın ise ‘’Görünen hizmetlerin değil, görünmeyen himmetlerin adamı’’ olarak târif ettiği Fethi Gemuhluoğlu’nu rahmet ve minnetle andık. *… Devamı »

Kaybolan Sadece Türküler mi?

Muhatabımız elifi mertek sananlar değil.   Lâfı gözünden anlayan feraset ehline de diyeceğimiz yok.   Çünkü ne kadar kâğıt ve mürekkep harcarsak harcayalım… Devamı »

Bayram

Hayırlı Kandiller

(Sıratı geçmek için ahireti beklemeğe lüzum yok… Onu, burada geçmektesin… Tekrarlıyorum:Ayağınızı denk alın!..Gafletin yeri,vakti,zamânı değil!..Burası muhârebe meydanıdır.Kurşun kime isâbet ederse o gider.Gıybet,arabozuculuk,yalan,iki yüzlülük… Devamı »

Aydın Yüksel Bey’in Feryadı

Yolunuz Hırka-i Şerif’e düştüyse, Mesih Paşa Camii’ni de görmüş olmalısınız. Samiha Ayverdi’nin Mesih Paşa İmamı’na -ki bence en güzel romanıdır- konu olan bu… Devamı »

Hayırlı Kandiller

“Biz süt taşıyan memeye benzeriz; bizi çeken ele göre süt veririz.” Hazreti Mevlânâ

Acısı Baldı Onun

“Her acı anlatılmazdır. Bazı acıların, acıdan öte bir şey olmak dolayısıyle eşi benzeri yoktur. Yılmaz Öztuna’yı kaybettiğimizi duyunca, içimde hissettiğim boşluk bunu söylüyordu:… Devamı »

Hayırlı Kandiller

     ”Rûh u cism ü bâtın u zâhirsin elhak yâ Resûl                       … Devamı »

Devir Onların

Bir radyoda çocuk programı var; okunan marşla tâ çocukluk yıllarıma kadar gidiyorum: Annem beni yetiştirdi, bu ellere yolladı Al sancağı teslim etti, Allah’a… Devamı »

Vav

Kalem güzelleri, birer ‘’Kelâm güzeli’’dirler. İyi bir çiftçi gibi Hangi toprağa Hangi tohumu ekeceklerini İyi bilirler.* Nokta, Bunlardan biriydi; Ezelden nasipliydi Hayy’di, Dâima… Devamı »

Hasan Basrî Hazretleri

Hasan Basrî Hazretleri’nin kulağına, falan kişi senin hakkında dedikodu yaptı, diye bir söz ulaşınca hemen bir tabağa koyduğu birkaç hurmayı o kişiye göndererek… Devamı »

Kadir Gecesi

Miraç Hakkında

Bütün dostlarımızın mübârek Miraç Kandili’ni tebrik ederiz. (Cebrâil’in mertebesi,  akıl mertebesidir.) *** (Akıl,aşkın şerhinde  âcizdir.) (‘’Bismillâh’’ ile kalplerin mi’râcı dikilir. Ona, aşk ve gayret sâhibi kimseler ulaşır.… Devamı »

Çanakkale

Anıyoruz

13 Mart 2006’da ebedî âleme gönderdiğimiz Sevgili Emrehan KÜEY’i, vefâtının sekizinci yıldönümünde rahmetle anıyoruz. Âilesine , dostlarına sabırlar ve bereketli ömürler niyâz ediyoruz.  … Devamı »

Mehmed Dede – Hatıralarla Başbaşa

9 Şubat, Mehmed Dede’nin 1965 yılındaki vefat târihidir. Bu büyük insanı minnet ve rahmetle, Fâtiha’larla anarken, Sâmiha Anne’nin birkaç cümlesini sizlerle paylaşmak istiyoruz:… Devamı »