Hıdrellez

6 Mayıs, bahar mevsiminin başlangıcıdır;Türk Dünyâsı’nda ve  ülkemizde de asırlardan beri ‘’Hıdrellez’’ adıyla kutlanmaktadır.Yâni Hıdrellez, mevsimlik bayramlarımızdan biridir.Genel çizgileriyle Hıdrellez hakkında şu görüşlere… Devamı »

Vakit Hâlâ Erken

Bir sürü zor sualin cevâbını şu daracık aklımla arayacağıma, aynı aklı, hayâtı baştanbaşa zekât olan bir “akıl sâhibi” aramakta kullansaydım, demeyesin;vakit, hâlâ erken… Devamı »

Aramak ve Bilmek

Bilgi iki çeşittir. Dil ile bilgi;bu,Allah’ın kulları üzerinde bir delildir. Kalp ile bilgi;bu da yüce bir bilgidir.Kul,Allah’dan ancak bu bilgi ile korkar. –Hz.Ahmed… Devamı »

Doğru Rüzgar

”Bir gönül, hayâle düştü mü delil getirsen bile hayâli artar.” –Hazret-i Mevlâna–

Talihli Dal

Sen Kendini Anla!

Hazret-i Mevlânâ şöyle buyurur: (Kısa görüşlü köhne anlayışlılar,fikre yüz türlü hayâl getirirler. Herkesin doğru  işitmeye kudreti yoktur.Her kuşcağız bir inciri bütün  olarak yutamaz.Hele ölmüş,çürümüş,hayâllere dalmış kör… Devamı »

Kadir Bilene

Türk Milleti’nin vakarını, sabrını bilmeyen; onun bu önemli huyunu târihin tozlu sayfalarına sormaktan da bigâne olanlar, insanımızın şu günlerdeki sükûtunu gene yanlış anladılar.… Devamı »

Karakoç’a Mektup

Benden selâm olsun Koç kardaşıma, Hâin çaşıt, belli oldu yazıyom. Boynu ipli, Moskova’nın itleri, Bozkurtlardan dilli oldu yazıyom. Millet oldu kılıcıma tapanlar, Pek… Devamı »

Boraltan Köprüsü

Önce medyadan alınan şu haberi okuyalım: (Azerîlerden Büyük Ayıp Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki bir anıttan Türkiye bayrakları indirildi. İktidarı suçlayan Azeri muhalefeti ise olaya… Devamı »

“Yazar” Ne Yazar?

Eskiden olsa,’’eline kalemi kâğıdı alan kendini yazar sanıyor’’ derdik.Önce kalem kâğıt sırra kadem bastı; daktilo, onların fiyakasını bozdu. Peşinden şimdiki durum ortaya çıktı;… Devamı »