Karagöz’ü Öldürtmeyecektik

Karagöz Bursa’da doğmuş, fakat şüphe yok ki, İstanbul’da gelişmiş… Türk zevkinin öz evlâdıdır. O’nun, Osmanlı Hâkanlarının son pâyitahtına nasıl ve ne zaman geldiğini… Devamı »

Susmasını Bil!

HİKMET sâhiplerinden biri şöyle söylüyor: (Dostum! Bugün söz söylemek mümkün iken söyle! Tatlı tatlı konuş, çünkü yarın ecel habercisi gelince, çâresiz olarak dilini… Devamı »

İnsan Olmak

‘’Ödenmez borcum var bu âlem halkına; verdikçe daha ver, daha ver! Diyorlar. Sorarsan borcumu bu cihan halkına: yavuzu yahşîyi sevmektir diyorlar.’’(*) Bizler, insanlar… Devamı »

Ramazan Medeniyeti

Şunu unutmamalı ki İslâmiyeti, Müslüman olan Türkler bediî bir şekle sokmuşlar ve Ramazan ayında mahya, temizlik, râbıtalılık, ahlâk tasfiyesi, günah ve zararlı şeylerden… Devamı »

Okumak

Gönül yolunun büyükleri bizlere şu işâret taşlarını bırakmış: ‘’Bu kâinat, okunmak için önümüze konulmuş bir kitap…’’ ‘’Kâinat kitabını okuması gereken insanın kendisi, bir… Devamı »

Ramazan

Oruç… Bir ibâdet ayı olarak, dînî çehresi ağır basarsa da, İslâm îmânının ilâhî olduğu kadar beşerî de olan muvâzene ve düzeninin, beşerin hayâtına bir hazır… Devamı »