Acaba Diyorum

Yuva yıkan: Bihter… Fesat kumkuması: Ferhunde… Baba oğlu birbirine düşüren: Gülhayat… Hayranlarının yaldız yetiştiremediği 7 Kocalı Hürmüz… Ve…adıyla uyuşmayan: Mukaddes… ………………. Acaba diyorum… Devamı »

Dersler

Nobel ödüllü yazardan ‘gerçek ve hakiki’ dersler!(*) Orhan Pamuk için; Nobel Ödülü’nü kazanmadan hemen önce durup dururken (değil elbette, bir bildiği vardı) söylediği,… Devamı »

Ne Barbaros Paşa’ymış

Buyurun bakalım.. Bunu da mı yanlış anlıyoruz? Yüzü botokslu, gözleri sürmeli devrimci (!) Kaddafi, saklandığı yerden Batı dünyasının beylerine sesleniyor.. “Ben gidersem bu denizlere… Devamı »

Şark Fatihi

    Dertli Dolap’ın Notu:           (Arkadaşımız Aydil EROL’un ”Adlarımız” isimli kitabının 4’üncü baskısı çıkmıştır.Yazarına   tebriklerimizi sunarken,eseri, dostlarımıza tavsiye ederiz.) Bir toplantı düzenlenir, bir konferans veya konser… Devamı »

Yaprak Dökümü

Bu Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin’in yazdığı 109 sayfalık piyes değil!.. (1000 Temel Eser, İstanbul 1971). Televizyoncuların uzata uzata bitiremedikleri, lâstik gibi sündürüp… Devamı »

Çanakkale Savaşları

Şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarken… Îman ve ideal adamı, karakter âbidesi Mehmed Âkif, bir hilâl uğruna nice güneşlerin battığı o… Devamı »

Geçmiş Zaman Olur Ki

Pınar’ı şöyle dursun, musikimizin bu gün ne Kaynak’ı var, ne de Irmak’ı… Zavallı sanatım Gencebayların, şaşkınların, taşkınların eline kaldı… * Ya Gökçek Türkçemiz?..… Devamı »

Arıyorum

Senelerdir arıyorum izini, Damarda mı, kanda mısın, nerdesin? Merak ettim gören var mı yüzünü! Muammasın, bilinmeyen yerdesin.Balda mısın, arıda mı, özde mi? Kömürde… Devamı »

Aşk Şarabı İçiyorum

Gözlerimi kapatmışım Gururu yana atmışım Bini bire ulatmışım. Hû! Kendimden geçiyorum. Aşk şarâbı içiyorum.  Dalmışım sözün demine Ne gerek olur yemine? Verdim gönlü… Devamı »

Mimar Sinan Meselesi

“Bezirgân züğürtleyince eski defterleri karıştırır” derler; doğru olsa gerektir. Zira Ahmet-Mehmet biraderlerin peder-i muhteremleri Çetin birader sık sık eski yazılarını tekrarlar. Saçı sakalı… Devamı »

Yeter Be!

Mümtazer Türköne, daha geçenlerde “Öcalan’ı Bodrum paşası yapalım” diyor, denetimli özgürlük öneriyordu… Bugün ise, “Öcalan da terör örgütü de bu saatten sonra sadece… Devamı »

Yemek Destanı

Ömrüm uzun eyle ey Ulu Tanrı’m Gece gündüz şükür etmek isterim Çalışıp didinip nefis yemekler Dişlerim keserken yemek isterim Toygayı içmeli hep sıcak… Devamı »

Bir

Çokluk yazan kalem ile Gayrı denen söz BİR`dedir. On sekiz bin âlem ile Kesretteki öz BİR`dedir.   Her şey yalan şu âlemde Âlem… Devamı »

Adresimi Bilmiyormuş?

Son günlerde kitaplığımıza MUSİKİ EDEBİYATI ile BELÂGAT ve Edebî Sanatlar LÜGATİ (Doğu Kitabevi, iletisim@dogukitabevi.com) adlı, yılların birikiminin ürünü olan birbirinden değerli iki eser… Devamı »

Gülşeni’den Bir Nükte

Bir ibret vesikası olması açısından ele aldığımız Gülşenî, Kayserili Âşık Gülşenî’ den başkası değildir.. Yaşadığı devirde pek kendini göstermek istemeyen, kendini zikre ve… Devamı »

Türk Musikisine Adanan Bir Hayat

Bugünlere nerelerden geçilerek, hangi engeller aşılarak, ne çileler çekilerek, ne gibi zahmetlere katlanılarak gelindi?.. Hafızalarımızı tazelemeye ne dersiniz?.. Bir zamanlar, “ikinci dilimiz” olan… Devamı »

Anlamadım!

Şöyle bakınca tipine, Sığmaz duruyor küpüne. Güvenilmiyor ipine, Titri nedir? Anlamadım. Bu da hırsızın yamanı, Haram kokuyor dumanı. Paradır dini imanı, Zikri nedir?… Devamı »

Söz Satıcısı

EFLATUN KALEMDEN HAYÂL HİKÂYELERİ BİRİNCİ HİKÂYE: Öğle sıcağında pazar yeri ana baba günü idi. Mevsiminin zenginliği bütün tezgâhlara yansımıştı. Şeftaliler, yaz elmaları, erikler, kirazlar,… Devamı »

Ben de Bil O Aşkı

Hatırlarsan rumuzumu, cismimi Bir kâğıda tebdîl eyle, yaz beni. Dediler ki, unutmuşsun ismimi; Gururuna kurban etti nâz beni. Naz dedim de.. Güldür o,… Devamı »

Gerçek ve Düş

Dediler ki derdi bin derde devâ imiş, yollara düştüm. Ateşin deryâda dibe vurup gül rengi göklerde uçtum O saf imandan hüzünlü gerçek, ben… Devamı »