Hırka

Akşam oldu ve güneş çekildi. Uzun müddet güneşin batışını seyretmiş ve üşümeye başladığımı fark etmemiştim. –‘’Hırkayı sırtına al!’’ dedin. Aldım ve birden bire… Devamı »

Kıvılcımın Mektubu

Kıvılcım’ın mektubu aynen şöyleydi: (Gece, bütün haşmeti ile hükümranlığını sürdürüp, bugünkü ömrünü yarıladı. Eğer, yarın diye bir şeyin varlığına inansaydım, aynı siyah örtünün istikbâlinden… Devamı »

Dur Dedim

Dur dedim, yolum bu memlekete düşmüşken, şu adamı arayıp konuşayım. Aradım taradım, sordum soruşturdum fakat bir türlü bulamadım. Elimde, yıllar öncesinden bir adres… Devamı »

Bir Ses

Bir ses, bölük bölük, perme perîşan; lîme lîme olmuş ordulara seslendi: –‘’Birlik olun!..Birlik olun,bütün bir birlik olun!Bir gün gelir bir olursunuz..tek bir olursunuz… Devamı »

Defter

Defter, Bir delinin defteri Ve işte söyledikleri: Bana onu sormayın. Sormayın, sormayın Bana sormayın. Adını diyemem Vasfını edemem, Heceleyemem; Ben bilemem, bilemem. Bir… Devamı »

Dilenci

Dilenci kılıklıydı ama, dilenciye benzemiyordu. Zengin tavırlıydı, fakat, zenginliği bilinmesin ister gibiydi. İşte bu, dilenmeyen dilencinin kulağına dedim ki: ‘’—Dostum! Hiç şüphe yok ki… Devamı »

Günebakan

‘’Bu ne hâl? Yüzün safran sarısı..Hasta mısın yoksa?’’ dediler. Ne bileyim,ne diyeyim Sultânım!? ‘’—Sen ne bilirsin safran sarısını ki; yüzümdeki sarılıkta ayrıca hastalık… Devamı »

Perdeler

Şu tül, eve perde… Mahrem, Nâmahreme perde. Can, tene perde Ten, cana perde; Hepsi cânâna perde. Düşmüş Yolcu derde; Benlik Yolcuya perde. Sen,… Devamı »

Bir Elif Çekti

Sevmesini bilmeyenler, yaşamayanlardır. Pek çok insan, sevdiğini zanneder. Böyleleri, uyurgezerlerdir. Sevenler ise, yaşayan ölülerdir. Onlar, birer fetâdır, birer yiğittir. Kıpkızıl kan içindedir yürekleri.… Devamı »

Devlet

Devleti târif edeceklerdi, uğraştılar, didindiler, beceremediler. Söze,’’Ben!’’ diye başlamışlardı. Devletli’yi anlatacaklardı; çok yazdılar, çok konuştular, bilemediler. Söze,’’Biz!’’ diye girmişlerdi. ‘’Mâdem böyle… En iyisi… Devamı »

Çakıl Taşı

Hakîkat, altın gibidir. Altın mâdeninin bilinmesinden bu yana, insanoğlu bunu hep böyle ifâde etmiştir. Altının kıymetli oluşu, bu mâdenin az bulunması ve zor elde… Devamı »

Sen Söyle

Ağlayan adam, yalvarır gibiydi; ağladığı yer, bir kuyunun dibiydi: ‘’—Günlerden bir gün, tutup, derûnumda bir yara açtın. O gün – bugündür ne yara… Devamı »

Mektup Yaz!

Harfsiz ve sessiz Bir mektup yaz, İmzânı gözyaşınla at; Hitap diye, Gönülden bir ‘’ah!’’ çek. Yanardağlar,  Sesine ses verecektir;  Karlı dağlar Çığ gönderecektir.… Devamı »

Hasta

Doktorun kapısı kalabalıktı. Bütün hastalar:’’Şifâ!’’ diye yalvarıyordu. İçlerinden birine: –Sıra senin,dediler.. Yürüyüp, vardı: —Ben, dedi,’’devâ’’ için gelmedim; tek dileğim var; derdimi eksiltme, yeter! Onu, gözyaşıyla… Devamı »

Adımı Ne Koysunlar?

Dostum! Söyle bana, adımı ne koysunlar? Hasta için, sabahın olması elbette yeni bir umut ışığı, bir şifâ muştusudur. Nâmuslu bir borçlu için de bunun… Devamı »

Harika

Ona önce ‘’hârika bebek’’ dediler. Büyüdü, adı ’’hârika çocuk’’ oldu. Herkes onun aklını, zekâsını methediyordu; yıllarca okudu, diplomaları arttı. Ama nedense büyüyünce ‘’hârika adam’’ diye… Devamı »

Sensiz Bensiz

Sensiz kalmamaya uğraşırken, bir yandan da ‘’bensiz’’ kalmaya çalışacağımı bilemeden, ömrüm geçiverdi. Seninle olabilmek için uğraşmaktan önce,’’bensiz’’ olmaya çalışsaydım değişen ne olurdu? Hiç! Sensin ferman… Devamı »

Adres

—O’nun adresini versene, dedim —Adres mi? —Evet adres… O’nu öylesine seviyorum ki; bir güzel mektup yazıp, sevdiğimi duyurmak istiyorum. —Sen, O’nu o derece… Devamı »

Ne Dersin

  Bir gün, bu sayfalar gibi ömürlerimiz de bitecek. Söyle bana,biz,ömür defterimize ne yazdık ve onları kimler okudu?Bizi kim okuyacak,okusa ne bulacak?Meraklı,ilgi çeken,… Devamı »

Ben’i At

Zaman zaman aynaya bakar ve sorarım,’’acabâ yüz hatlarım senin çehrene benziyor mu?’’ Diye. Ve peşinden aklımı başıma alarak toparlanmaya çalışırım. Eğer, birine duyduğunuz hasret sebebiyle yüz hatlarınız sevdiğinizin çehresine benzeyecek diye bir ihtimâl varsa… Devamı »