Adam Sende

1
241

Nasreddin Hoca bir gün dağdan mı geliyormuş, bağdan mı; değirmen başına varınca:
‘’Şu ihtiyarı çiğneyip geçmeyeyim!’’ Demiş. Değirmencinin de, değirmenin suyu çekileli adam yüzü gördüğü mü var? Bizimkini görünce, âdetâ divâne olmuş:
‘’Yel mi attı Hocam, sel mi attı seni buralara?’’ Diye, kendisini cân ü gönülden karşılamış. Konmuşlar, konuşmuşlar; kâh şuradan kâh buradan derken, akşam vaktini bulmuşlar.
Hoca,’’Yolcu yolunda gerek!’’ deyip de doğrulunca, değirmenci:
‘’Efendi, yolun düşmüşken, şu bizim eşekleri köye bırakıver. Birine binersin, hem ayağın yerden kesilir.’’Demiş. Hoca, değirmenin eşeklerini önüne katmış. Az gitmiş uz gitmiş; içine bir kurt düşmüş:
‘’Sakın, sağa sola sapan olmasın… Emânet şeyler!’’ Deyip, bir saymış; dokuz eşek var. Gözlerine inanamamış.
‘’Acep biri hangi cehenneme gitti?’’ Deyip, eşekten inmiş; eliyle bir bir saymış ki; on eşek!
Az gitmiş, uz gitmiş; yine içine kurt düşüp, tutmuş bir daha saymış; dokuz eşek! Yine bir tuhaf olup aşağı inmiş, teker teker saymış; on eşek!
Rahmetli Hoca, bindiği eşeği bir sayıp bir saymadığının farkına varmış mı varmamış mı, bilinmiyor. Ama, deliye dönüp, şöyle dediği biliniyor ki; bizlere kadar gelmiş o söz:
‘’Adam sende! Üstüne binip de bir eşek kaybetmektense, yaya yürürüm daha iyi!’’
Eflâtun Cem GÜNEY

1 YORUM

  1. DÜNYA DEĞİRMENİNDE KAYBA UĞRAMAMAK İÇİN NEFİSİ TEMSİL EDEN EŞEKLERE COBANLIĞI BIRAKIP YARİ BULMAYI TAVSİYE EDEN HOŞ BİR KISSA… ELLERİNİZE SAĞLIK PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM…

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin