Aşk ve Şahidi

4
321

*(AŞK dâvâdır,cefâ da şâhidi.Şâhidin yoksa,dâvâ düşer.

GÖKLERİN dönüşünü aşk dalgasından bil. Aşk olmasaydı dünyâ donar kalırdı… Aşk olmasaydı, her şey yerinde buz gibi donar kalırdı. Her varlık, çekirge gibi uçar, sıçrar, aranır mıydı?

banada

DÜNYÂNIN her cüzü, her parçası âşıktır. Her parçası bir buluşma sarhoşudur. Fakat onlar sırlarını sana söylemezler. Çünkü sır, lâyık olandan başkasına söylenmez ki! Eğer şu gökyüzü âşık olmasaydı, göğsü, gönlü böyle saf ve lekesiz olur muydu? Yeryüzü ve dağ âşık olmasalardı, her isinin de gönlünden bir ot bile bitmezdi. Eğer deniz aşktan habersiz olsaydı, böyle dalgalanabilir miydi? Elbet bir yerde donar kalırdı.)

-Hz.MEVLÂNÂ-

4 YORUMLAR

  1. Leb-Lebi,dudak söylemeden söylenilecek şeyi anlamak manasınımı taşıyor? Zira bu makamda olanlar neden kal ilmi ile uğraşırlar, neden gerek duyarlar.Çünkü bu gönül ilmidir okullarda ögretilmez, alfabeside yoktur.

  2. Leb-Lebî dudak söylemeden söylenecekşeyi anlamak manası taşımıyor…
    Dudak ve dudağa ait: bazen söz olur bazen nefes nefesten mada, yarin adını zikreden nefes.dudak kıpır kıpır oynar ancak söyliyen duyar adını :))yanlış anlamaya sebebiyet verdim herhalde af ola……..

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin