Cumartesi, Haziran 15, 2024

Bize Desen ki

TAKVİMLER, 8 Haziran’ı Hazret-i Peygamber’in âhırete intikal târihi olarak gösteriyor. O’nun şefaatini dileyip; O’nun ahlâkıyla ahlâklanmamız niyâzını arz ederken, şu nefis satırları (*) anlamaya çalışıyoruz:

(Bize desen ki: Ey insanlar, insanlar! Nedir bu nifak, bu nizâ, bu kargaşalık? Seviyorsanız, neden beni yoruyorsunuz? Sevmiyorsanız, üstümden neden el etek çekmiyorsunuz?

Sana, söyle diyorum Devletlim… Sen, her zamanki gibi, gene hâdiselerin dili ile konuşuyor, bizi onların sesiyle îkaz ve tenbih ediyorsun. Ammâ, ne yazık ki bu noktada da gene anlamazlıktan geliyor, ihtar ve işâretlerine bir çakıl taşı gibi basıp geçiyoruz. Sen ise o sonsuz merhametinle, köpekleri güldürecek hâlimize bakıp bakıp gene küsmüyor, gene sesini yükseltmiyorsun Devletlim!)


(Duâ etmeye özendim, ama edemedim. Etsem kabûl edeceğini de biliyordum. Beni günahlarımla kabûl ettikten sonra isteklerimi mi reddederdin?)

(*)Sâmiha AYVERDİ – Dile Gelen Taş

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!