Hayırlı Olsun

0
255

Aşağıda“Safranbolu Muhabbet Ekibi” bir televizyon çekimi sonrası Kileciler Konağı’nda… “Safranbolu Muhabbet Ekibi” Arasta Boncuk Kahve’de mahallî türküleri icrâ ederken toplu hâlde görülüyor.

Safranbolu Muhabbet Ekibi

Safranbolu, Türk kültürünün her dönemini yaşayan ve yaşatan ender şehirlerimizden birisi. Bu kentte hâlâ daha semer yapan, demir işleyen, kalaycılığı meslek olarak devam ettiren, bakır işlemeciliği yapan,düne kadar yemeni dediğimiz ayakkabıyı üreten esnafa rastlamak mümkün. Şehir; yüzyıllara meydan okurcasına âdetâ zamânı durdurmuş gibi… Konaklar, dükkânlar, çeşmeler, câmiler, hanlar ve hamamların yanında eski şehircilik anlayışımızı bulabileceğiniz, sizi zamanın derinliklerinde geçmişinizi, atalarınızı ve târihinizi gözden geçireceğiniz birçok özellikleriyle karşılar.

viewer1

Pek çok güzellik içinde şehir kültürünü, âdet ve geleneklerin günümüzde de yaşayıp, yaşatıldığına şâhit olursunuz. Bu gayretlerden birisi de ‘’Safranbolu Muhabbet Ekibi’’ olarak yıllarca birlik, berâberlik ve yârenlik temelinde bir araya gelen dostlar grubu tarafından “Safranbolu Halk Kültürü Derneği”nin kurulmasıdır.

Dernek adına Sayın Erbil Ünal, amaçlarını ve hedeflerini şöyle özetliyor:

“Safranbolu Halk Kültürü Derneği” turizme, kültürümüze hizmeti gaye edinmiş, dostluk, yârenlik bağı ile birbirine bağlı, gelenek ve görenekleri yaşatmak arzusuyla bir araya gelmiş arkadaş topluluğudur. Safranbolu türkülerini, erkek ve kadın oyunlarını ve kına temsilini otantik olarak icra etmek en önemli önceliğimizdir.

Yöredeki geleneklerin yetiştirdiği kişilerle, eğitimli, akademisyen ve müzik öğretmenlerini bir araya getirdiğimiz için de kültürü ve gelenekleri eğitimli kişilere devretme sorumluluğumuzu da yerine getirmeye çalıştığımıza inanıyoruz.

Kurduğumuz bu dernekle hizmetlerimiz devam edecektir. Karabük Valisi Sayın İzzettin

Küçük’ün himaye ve destekleriyle, Safranbolu Kaymakamı Sayın Gökhan Azcan’ın katkılarıyla şehrimizin en örnek konaklarından birisi olan Kileciler Konağını kiralayarak yıllardan beri yapılan Safranbolu Muhabbet Geceleri çalışma ve temsilleri artık bu konakta yapılacak.Konak aynı zamanda geleneklerin yaşatıldığı müze ev olarak da işletilecek.

Elde edilecek gelirle kültürel çalışmaların masrafları karşılanacak.’’

Dertli Dolap olarak başarılar diliyoruz.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin