Perşembe, Temmuz 18, 2024

Hikmetler 14

O’nun eserlerinin nurları, görünen nesneleri… Sıfatlarının nurları ise kalplerdeki sırları aydınlattı. Bunun için görünen nesnelerin nurları battı, kalp ve sırların nurları batmadı. Şöyle bir söz söylenmiştir:

Gündüzün güneşi geceleyin batar fakat kalplerin güneşi için batmak diye bir şey yoktur.

*

Seni belâya düşürenin Allah olduğunu bilmen, belânın acısını hafifletir. Kaderden sana yönelecek olanlar, sana, seçimlerin en güzelini kazandırmalıdır.

*

Allah’ın bağışlarının kaderden ayrı olduğunu sanmak, düşünce kısırlığındandır.

*

Senin için yolların karışıklığından değil, dünyevî istek ve eğilimlerin baskın çıkmasından korkulur.

*

Beşerî niteliklerin ortaya çıkışıyla velîlere has hakîkatin sırrını örten ve kulluğu ortaya çıkararak Rab’lığının ululuğunu gösteren Allah’ı tesbih ederim.

*

İsteğinin gecikmesi sebebiyle Rabb’ine îtirâz edip, isteğim neden gecikti, deme! Edebinin gecikmesinden dolayı nefsine çıkış!

*

Seni zâhirde, emrine uyan kıldığı bâtında ise kahrına teslîmiyetle rızıklandırdığı zaman, sana olan bağışlarını çoğaltmış demektir.

*

Görüşü sâbit olanın kurtuluşu tam olmamıştır.

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!