Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaRıza Tekin UĞURELHikmetlerHikmetler 8 Atâullah İskenderî

Hikmetler 8 Atâullah İskenderî

Edebe aykırı davranışının cezâsı geciktirilince, “Eğer bu çirkin bir davranış olsaydı yardım kesilirdi ve Allah’ın rahmetinden uzaklaştırılırdım” demesi, mürîdin bilgisizliğindendir. Oysa yardım, bilinmeyen bir sebepten dolayı da kesilebilir.

Kaldı ki yardımın çoğalmaması bile cezâ olarak yeter. Bu bile uzaklaşma belirtisidir. Mürîdse, durumun farkında değildir. Hattâ Allah’ın seni isteklerinle baş başa bırakması da felâket olarak yeterlidir.

*

Şânı yüce Allah’ın bir kulunu evrad makamında bulundurduğunu, uzun süre yardım edip onu o makamda tuttuğunu gördüğün hâlde, onda âriflerin özelliğini ve sevgi ehlinin neş’esini göremeyebilirsin.

Bundan dolayı, Mevlâ’sının ona olan lûtfunu sakın küçümseme! O, ilâhî tecellî olmasaydı, o makama eremezdi.

*

Hak Teâlâ, bir kısım insanı hizmetinde tutmuş, bir kısım insanı da muhabbetine tahsîs etmiştir. “Onların ve bunların her birini Rabbinin nîmetinden ulaştırırız. Rabbinin nîmeti kimseye yasak kılınmış değildir.”(17/20)

*

Kullar, her şeyi kaabiliyetlerine bağlamasınlar diye, kimi zaman, İlâhî vâridler birden bire tecellî eder.

Atâullah İskenderî – Hikmetler Kitabı

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!