Mehmet Dede – Samiha Ayverdi

0
386

Bir Mehmet Dede vardı. Aramızda herhangi bir kan akrabalığı hatta sıhriyet olmadığı hâlde, her kuşun diline saygılı olan bu derviş kişi, benim ağabeyim sayılırdı.

Bir derûnî, nizam ve sevgi taşıyıcısı olan bu müstesnâ insanın, etrâfı ile alış-verişinde onlara hediyesi, kendisinden aşıp taşan iman ve ilâhî şevkten kıvılcımlar yollamaktı.Mehmet Dede, tevhidin yâni tasavvuf neşvesinin öyle bir yanar dağı idi ki, kıvılcımla iktifa edene kıvılcım verir, yanmaya doyamayanlara ise lâvlarından, alevlerinden armağan gönderirdi.

1656041_727380103948727_727004660_n

İmam Ali ne diyor: “Dünya bana sağ elini uzattı;ben solunu da çevirdim. Kendisini muhtaç gördüğüm için hepsini ona bıraktım.”

İşte Mehmet Dede de kolayına söylenmeyecek bu prensibi yaşayarak gösteren adamdı. Zîra, öyle bir Efendi’nin bendesi idi ki, tıpkı: “Her bende, âzâd olduğunda şad olur, sevinir, benim şâdlığım, sevincim ise sana bende olmaktır.” diyen Ebû Bekir gibi, Efendi’sinden aldığı feyzi derin bir tevâzû ve mahviyetle etrafına neşrederken, kendisini görmeyen bir yokluk abidesi idi.”

Samiha Ayverdi, Bağ Bozumu