Sohbetler-50

0
240

“Bâzı kimseler bütün zamanlarını ibâdete tahsis ediyorlar. Bu doğru mudur?

-Muâviye çok ibadet ederdi. Bir gün Rasûlullah Efendimiz: Ya Muâviye çok ibâdet ediyorsun. Amma bir zevk duygun yok. İbâdetin az olsun, fakat duygulu olsun. Senin vazifen beş vakit namaz kılmaktır buyurmuştur.

Her şeyden evvel lâzım olan irfan ve temiz ahlâktır. Böylece de kendini bilmeye, kendini görmeye ve kalbini temizlemeye çalışmaktır. Sabahlara kadar namaz kılan kimse olur ki bir gün usanır. Hacı Mehmet isminde çok namaz kılan birisi varmış. Bunu bilen muzibin biri tavan arasına saklanmış. Tam namaz kılıp yattığı sırada tavandaki muzip adam: Yâ Hacı Mehmet kum salli(Kalk, namaz kıl) demiş, Hacı Mehmet gaipten geldiğini sandığı bu sese, peki ya Rabbi’ciğim, deyip kalkmış. Abdest tâzeleyip, namaz kılmış, tekrar yatmış. Fakat aradan beş on dakika geçtikten sonra, aynı ses Hacı Mehmet’i bir kere daha nâmaza davet etmiş. Adamcağız gene kalkmış, tekrar namaz kılmış ve yatmış. Ancak “kum salli”lerin arkası kesilmeyince, yorgunluktan tâkati kesilen Hacı Mehmet: Usandı ya Rabbi’ciğim, diyerek muzibin dâvetine icâbet etmez olmuş.

Onun için az olsun da devamlı ve zevkli olsun. Her şeyde ifrat, şûle-i hayatı söndürür.”

Hz. Ken’an Rifâî, Sohbetler10556268_725243360881600_269441570272328947_n

Önceki YazıYağmurtaşı
Sonraki YazıSohbetler-51
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.