Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaAbide ŞahsiyetlerKenan RifâîSohbetler-Ken’an Rifâî-62

Sohbetler-Ken’an Rifâî-62

“Şazeli Hazretleri birisiyle mağarada oturuyormuş. Haydi, demiş, Allâhımızın vuslatını talep edelim… ola ki yarın kapılar açılır.
Ertesi gün mağaradan içeri bir zat girmiş ve: Bu nasıl velâyet yâ Şâzeli? Yarın ile kayıtlanacağına Allâh’a tapsana… Şâzeli Hazretleri de bu sözü duymakla tövbekâr olmuş.” Hz. Ken’an Rifâî, Sohbetler


-“Şâzelî Hazretlerinden duâ istendiği vakit: Allah senin için olsun! diye duâ buyururdu. Bu duâ, bütün istekleri içine alır. Fakat, onun, seninle olması için senin onunla olman lâzım gelir. Çünkü kim ki Allah’la ise Allah da onunladır. (Men kâne lillâhi kân Allâhu lehû.)”


-“Şâzelî Hazretleri ilk devirlerinde, ehlullahtan bir zâtın dağ başında yaşamakta olduğunu duyarak, ziyaret maksadıyle bulunduğu yere gitmiş. Fakat geç olduğu için içeri girmeyip mağaranın kapısında yatmayı münâsip görmüş.

Gece içeriden Hazret’in sesini işitmiş: Yâ Rabbî, birçok kimseler halkın kendilerine hayran olmasını ve bağlanmasını istiyorlar. Halbuki insanların benim hakkımda kötü davranışlı,
çetin ve haşin olmalarını niyaz ediyorum. Tâ ki senden başka sığınacağım yer olmasın.”


“Şâzelî Hazretleri ilk zamanlarında seksen üç gün oruç tutmuş, aç kalmış, içinden: Elbet bu hâlim Allah indinde makbul olmuştur, diye düşünmüş.

Dağda gezerken bir mağaradan çok güzel, nur yüzlü ve müstesna bir kadın zuhur ederek: Altı aydır açım. Fakat amelimle Allah’a hiç nazlanmadım. Adamın biri seksen üç gün aç kalmakla amelini önüne koyuyor, demiş.”


“Kırklar kaç erdir? diye zâtın birine sormuşlar. Kırk nüfustur, demiş. Niçin er demediniz de nüfus dediniz? diye tekrar sorunca: İçlerinde kadın da vardır da onun için… buyurmuş.

Hz. Ken’an Rifâî, Sohbetler

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

Bayram, Nasıl Bayram Olur?

HAC

İnsan ve Hıdrellez

error: Muhtevâ korumalıdır!