Acı Ama, Gerçek

0
509

Alttaki çocukluk resmi görülen II. Abdülhamid’in kızı Zekiye Sultan’ın belki de en büyük tâlihsizliği III. Mustafa’nın kızı olan Hatice Sultan’ın komşusu olmasıydı. 1924’te hânedanın yurtdışına sürülmesi sonrasında Fransa’nın Pau kentinde küçük bir otel odasına yerleşti, 1950’de, o zamâna kadar kaldığı otel odasında öldü.

zekiye_sultan
II. Abdülhamid’in kızı Zekiye Sultan

Bu bilgileri nereden edindiğimize gelince İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Sultan II. Abdülhamid’in âile fotoğraflarını, ”Sultan II. Abdülhamid’in Âile Albümü” adlı kitapta topladı.

Kültür A.Ş’den yapılan yazılı açıklamaya göre, kitapta Sultan II.Abdülhamid’in âilesi ve Yıldız Sarayı’ndaki günlük hayâtı yansıtan 138 fotoğraf yer alıyor. ”Sultan II. Abdülhamid Han Arşivi İstanbul Fotoğrafları” ile başlayan ve ”Sultan II. Abdülhamid’in Arşivinden Dünya” ile devâm eden serinin üçüncü kitabı olan ”Sultan II. Abdülhamid’in Âile Albümü” II. Abdülhamid’in âilesi ile ilgili ilk albüm çalışması olarak, saraya ve saray hayâtına farklı bir bakış açısı getiriyor.

Sultan II. Abdülhamid’in fotoğraf ve fotoğrafçılığa yakın ilgisi sâyesinde meydana gelen ”Yıldız Fotoğrafları”, çekildikleri dönemle ilgili olarak sâdece Osmanlı sınırları için değil, tüm dünya için bir belge niteliği taşıyor. Kitapta, Abdülhamid’in hayâtı, fotoğrafları yer alan şehzâde ve sultanlar hakkında bilgiler ve Abdülhamid’in Soy Ağacı yer alıyor.

Fotoğrafların dizilişinde hânedan geleneğine uygun olarak öncelik şehzâde fotoğraflarına verilirken, sultan fotoğrafları şehzâdelerden sonra geliyor. Sultan ve şehzâdelere âit albümlerden âazıları birbirinden farklı süslemelerle dikkat çekiyor.

Türkçe–İngilizce olarak yayımlanan kitap, İstanbul Kitapçısı’ndan ve www.istanbulkitapcisi.com adresinden temin edilebiliyor.