Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaTarihEsir Bir Türk Subayının Türkistan Hâtıraları-26

Esir Bir Türk Subayının Türkistan Hâtıraları-26

Bize târif edildiğine göre, Müselles-i Şer’î’yi şöyle yaparlarmış:

Bir teneke kaynar su, et makinesinden geçirilmiş 5 kilo kuru üzümün üzerine dökülüp, 24 saat böylece bırakılır, tülbentten süzülerek damacanaya veya bir küp’e konulur; bir miktar safran, tarçın, zencefil, karanfil, hardal, havlıcan ve daha sâir baharat havanda dövülüp, üzüm suyunun içine atılıp iyice karıştırılır.

Bir hafta bekletilir, sonra içmeğe başlanır.

Bir haftadan sonra, ne kadar fazla bekletilirse, alkolü o kadar fazlalaşır. Aynı zamanda sertleşir. Âdî/herhangi, sıradan şaraptan 3 defa daha kuvvetli olduğu halde “müskirattan” /şer’an yasak olan keyif verici içkiden sayılmaz.

Türkistanlılar, tütün içmezler. Fakat bunun yerine “Nasıvay” dedikleri Kına renginde, toz hâlinde münebbih/uyarıcı bir maddeyi dil altına koyup, bir müddet ağızlarında tuttuktan sonra tükürürler.

Bayların mihmanhânelerinde/misâfirhânelerinde, mihmanların nasıvay tükürmeleri için gümüşten veya bakırdan yapılmış tas, etrâfa konulmuş olurdu.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!