Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSâmiha AyverdiBalküpü"Hak Vergisi"-Sâmiha Ayverdi

“Hak Vergisi”-Sâmiha Ayverdi

“…İnsanoğlunu ters yoldan doğru yola çekmek, gâliba, Allah’ın kullarına vermiş olduğu en mübârek imtiyaz ve imkân. Zîra herkes iyilik yapamaz. Hayra vesîle ve âlet olmak bir müstesnâ Hak vergisidir.

Hattâ ve hattâ ibâdettir. Sokrat’ın pek hoşlandığım bir sözü vardır: Kimse, hakîkatin güzel yüzünü görüp de çirkinliklere tâlip olamaz, der.

Dikkat edecek olursak, yanlışlar, kötülükler, fenâlıklar hep güzeli, iyi ve doğruyu tanımamaktan ileri gelmiyor mu? Hakîkatin tadını alan kimsede, dalâlet ve kötülük bataklığının câzibesine yer olur mu?” (25.04.1979)

Sâmiha AYVERDİ -Mektuplardan Gelen Ses, s.81


Eksiği görmeyip, hale muhabbet ve anlayışla tat katmak kadar güzel ne vardır ? Dünyada, her tamamın bir eksiği vardır. Hem aransa eksik mi bulunmaz? Hatta, bulamayan icat edip, dünyayı kendine de etrafına da zindan eyler.

Sâmiha AYVERDİ -Mektuplardan Gelen Ses, s.124


Demek istediğim şu ki, insan oğlu, kendini tavaf etmekten, kendine aşık olmaktan kurtulup, içinde gömülü enerjiyi, ailesine, çevresine ve kabil olduğu kadar da insanlık alemine huzur getirecek bir terkibe sokarsa, hem kendi rahat eder hem de herkes tarafından aranan ve sevilenlerden olur.

Sâmiha AYVERDİ -Mektuplardan Gelen Ses, s.58


“Gençlik, tahammül yaşıdır. Güçlükleri kolaylığa çeviren ise, sevgi ve karşılıklı anlayıştır. “Zorluk ve kolaylık” ayrı ayrı birer kimyevî madde olsa, bunları birbirine karıştırdığımız zaman, o iki zıttan, huzur hâsıl olur. Yeter ki, o solüsyonları birbiri içinde eritmesini bilelim.”

Sâmiha AYVERDİ -Mektuplardan Gelen Ses, s.58

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!