Ne Denir?

0
318

Camilerin bombalanacağı bilgisini 7 yıl saklayana ne denir?(*)

Bir isim bulmalıyız. Bir sıfat keşfetmeliyiz. Bir tanımlama üretmeliyiz. İster kurmay albay olsun, ister general, ister ordu komutanı, ister genelkurmay başkanı, ister gazeteci, ister iş adamı; kim ki “darbe ortamı yaratmak” için cami bombalamayı, kendi uçağını düşürmeyi, 200 bin kişiyi tutuklayıp stadyumlara toplamayı planlıyor, “o, insanlık düşmanı cani, vicdansız, vatan haini, ahlaksız” biridir.

Bulunmalı.

Hapse konulmalıdır.

Yargılanmalı.

Ağır cezasını çekmelidir.

İster kurmay albay olsun, ister general, ister ordu komutanı, ister genelkurmay başkanı, ister diplomat, ister MİT ya da CIA ajanı, ister gazeteci; kim olursa olsun “camileri bombalayacak, kendi uçağını düşürecek, faşist Hitler ile Mussolini’ye özenerek 200 bin kişiyi stadyumlara dolduracak” bir darbe planından haberli olup da 7 yıl saklayıp gizlemişse buna ne denir?

Ne sıfat verilir!

Hangi tanımlama yapılır?

Darbe planı hazırlamak, pislik. Bu pislikten haberi olup da 7 yıl bekleten, 7 yıl sonra ismini, cismini, yüzünü, rütbesini, cinsini, cibilliyetini saklayarak “Alın size Balyoz Darbe Planları, yayınlayın” diye gazeteciye götüren ne?

Darbe planı yapmak:

Affedersiniz b.kluk.

B.ku 7 yıl gizlemek:

Affedersiniz b.kçuluk.


Şaşı olmayalım.

Tek gözle bakmayalım.

Sadece “darbeciyi” görmeyelim, “darbe planından ve darbeciden haberli olanı” da görelim. Gazeteci ahlakımız varsa iki gözle bakalım. 7 yıl beklemişler. 7 yıl sonra bavula doldurmuşlar; 5 bin sayfalık dokümanı ve saysız CD’yi getirmişler “Birinci Ordu’nun hazırladığı Balyoz Darbe Planı” diye gazetecinin eline vermişler.

Gazeteci sormuyor.

Getiren albay, yarbay, general her kimse ona; Balyoz darbe planları, 7 yıl önce; 2003 yılında yapılmış. 7 yıldır sen bu planlardan haberlisin. Yedi yıl bekledin. Camileri bombalayacaklar; dindar, inanmış, masum kişiler ölecek. Korkunç bir tablo. Ülke karışacak.

Belki de iç savaş çıkacak. Muhafazakâr mütedeyyin olanlarla Atatürk’e inanmış Laik Cumhuriyetçiler birbirini boğazlamaya kalkacak. Ülkede istikrar elden gidecek. Ekonomi darbe yiyecek. Fakirleşme başlayacak.

Niçin 7 yıl beklediniz.


Darbeci, planı yapmış.

Hazırlığı tamam.

Her an harekete geçebilir.

Camileri bombalayabilir.

Uçakları düşürebilir.

Ülkeyi kana bulayabilir.

Çıldırmış, ahmak darbeci, her an bu planını uygulayabilir. Bundan haberli olan ve 7 yıl sonra “bavula doldurup planları ve CD’leri gazeteciye götüren” subayda vicdan, ahlak, insanlık, acıma, din, iman, Allah korkusu, Peygamber sevgisi yok mu?

Niçin bu planı öğrenir öğrenmez savcıya gidip, “Savcı bey, muhteris, jakoben darbeciler gizli plan yaptılar, ülkemizde cami bombalayacak, uçak düşürecek, insanların ölmesine sebep olacaklar, harekete geçin, bu katliamı önleyin” demedi.

Darbeci: Vicdansız.

Darbeciyi gizleyen ne?

Ahmet Altan Bey, sizin ve Amerika’dan getirtip ekip olduğunuz kocası CIA görevlisi kızın, toplu iğne başı kadar da olsa “gazetecilik ahlakınız” olsaydı; “Balyoz darbe planlarını” yayınlayın diye size getiren kişiye; “Arkadaş sen 7 yıl neden bekledin?” diye sorardınız.

Darbeyi yapan; b.k.

Darbeyi gizleyen; b.kçu.

B.kçuya sormayan ne?

Ahmet Altan Bey, sen ve darbe şakşakçısı Baban, çok değerli edebiyatçılarımızdansınız; etiket bulmada üzerinize yoktur. B.kçuya; “7 yıl neden bekledin?” diye sormayanlara ne isim verelim?

(*)Necati DOĞRU-VATAN GAZETESİ,28.01.2010