Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaRıza Tekin UĞURELVakt-i Şerifler Hayr’ola – Ağustos 2020

Vakt-i Şerifler Hayr’ola – Ağustos 2020

7 Ağustos 2020

(… Hazret-i Peygamber, “Güleryüz sadakadır” buyuruyorlar. Sadaka verecek gücün yoksa, insanlara iyi davran, güleryüzlü davran. Demek ki iş, imkânda ve şekilde değil, niyette ve ameldedir. Önüne altın yığamazsın…ama davranışınla, şefkat ve sevginle bir gönlü ihyâ edebilirsin.) – İlhan AYVERDİ


14 Ağustos 2020

(Her nefesini hayırlar ve güzelliklerle mânâlandırmış olan bir Efendi’nin evlâdlarısınız. Bu ezelî nasîbin sâhibi olan sizden de dünyâ, iyilikler, güzellikler ve hayırlar beklemektedir.) – Sâmiha Annemiz, 7 Aralık 1980 târihli mektuplarından.


21 Ağustos 2020

(…sana, Hazret-i Hüseyin için, değil ölüm teklif etmek, bir sigaranı bırak, hattâ içtiğini yarıya indir! desem yine yapamazsın. Bir dumanına esâretten kurtulamıyorsun, ötesini var kıyas et!) – Hz.Ken’an Rifâî.


24 Ağustos 2020

(Şâzelî Hazretleri’nden duâ istendiği vakit: Allah senin için olsun! diye duâ buyururdu. Bu duâ, bütün istekleri içine alır. Fakat, onun seninle olması için senin onunla olman lâzım gelir. Çünkü kim ki Allah’la ise Allah da onunladır.) (Men kâne lillâhi kân Allâhu lehû.) – Hz.Ken’an Rifâî.


28 Ağustos 2020

(…Mehmed Dede bir gün, İlhan Ablanız’a: “Bırak o devrin hâdiselerini! Bu devirde de Hz. Hüseyin ve Muâviye vardır. Önemli olan sen hangi noktadasın?” Demiş. İnsanın nefsânî arzuları, çalışmasına; vatanına olan hizmetine mâni olacak noktada ağır basıyor mu? İçimizdeki Hüseyin çalışma, hizmet aşkıdır. Her türlü güzellik, doğruluk Hz.Hüseyin’dir. Kendimize âit arzu ve isteklerimiz; kînimiz, gurûrumuz Muâviye’yi temsil eder. Hangi yöndeyiz? İnsan, senelerce Muâviye’ye küfredip onun ordusunda kalmış olabilir. Allah bizi bundan korusun. Âmin!) – Sâmiha Annemiz.


31 Ağustos 2020

(Kul için gönül safâsı, mü’min kardeşlerinden biri için kalbinde fenâlık, öfke ve kinden hiçbir şey olmadıkça hâsıl olmaz. Bu hâl hâsıl olursa, uçan kuşlar ve vahşî hayvanlar bile o kimseden kaçmayıp ünsiyet ederler./yakınlık kurup dost olmak/) – Hazret-i Seyyid Ahmed’er-Rifâî.

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!