Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaRıza Tekin UĞURELVakt-i Şerifler Hayr'olaVakt-i Şerifler Hayr'ola-Nisan 2024

Vakt-i Şerifler Hayr’ola-Nisan 2024

15 NİSAN

(Hakîkat herkese, kendi istîdâdı kadar yüz gösterir. Kuyuya değen kova, oradan hacmi kadar su çekip çıkarır; fakat onun döke saça çıkardığı bir kovacıksudan ne olur? Kuyunun bir yandan dolan bir yandan boşalan suyuna nazaran, bir kova tek kova ne kadar biçaredir. Fakat mâdem kiistiab kudreti o kadardır, ona fazla teklifte bulunmak israf olmaz mı? Zîra bu kovanın üstünden denizi de geçirsen gene hacmi kadar alır, fazlası taşıp gider.)

–Sâmiha AYVERDİ–

——————————————————————————————————

12 NİSAN

(Ömür, yaşanan hayat, ancak insâniyetin mânâsına kavuşmak, dünyaya gelişin ve gidişin sırrını çözmek içindir. Bunu yapamadıktan sonra size kalan vaktin ne önemi kalır?

…gurur, gösteriş, kıskançlık, hunharlık ve tekmil hayvânî duygulara düşkünlük, dünyânın başlangıcından beri sürüklenip gelmiştir ve sonuna kadar da gidecektir. Ne yirminci ne kırkıncı asır, ne medeniyet, ne ilim hattâ ne felsefe, hiçbir vâsıta, insanı bu ihtiraslardan  uzaklaştırmaz. Ancak ve ancak ruhlarını  temizleyebilenlerdir ki, zaafları esâretinden kurtularak aslî hürriyetlerine kavuşmuşlardır.)

–Sâmiha AYVERDİ–


10 NİSAN

BÜTÜN DOSTLARA HAYIRLI BAYRAMLAR DİLERİZ EFENDİM!

Neydi Bayram diye kendime sorarken bu satırlara denk geldim; birlikte hatırlayalım tekrar:
Bayram namazları kavmine, mezhebine, meşrebine bakılmadan Müslümanların cem olduğu bir toplanma halidir, cem halidir. O açıdan bir nevi cem-hanedir.

Zaman ve mekan cansız, ölü varlıklar değildirler. Aylar da canlıdırlar. Erbabınca malumdur Recep fiil tecellisi, Şaban sıfat tecellisi ve peşinden gelen Ramazan ise zat tecellisi aylarıdır.

Seyri sülükte urûc ve nüzul kavsları vardır. Önce çıkılır sonra inilir. Ramazan yükseliş ayı ise inişi de bayramla olacaktır. Yeniden halka inecektir, eşinin dostunun arasına karışacaktır. Dargın olduğu kimselerle bile merhabalaşacaktır.)

“Eğlencesi tevhid olur aşıkların” (Niyazi Mısri)
Kaleme alan: Mahmud Erol Kılıç
Prof. Dr.


8 NİSAN

(Cehâletten kurtulan, kendini bilenlerdir.)

-Sâmiha AYVERDİ-


“ALMA MAZLUMUN ÂHINI, ÇIKAR ÂHESTE ÂHESTE!”

–Bir Türk Atasözü–


Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!