Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaRıza Tekin UĞURELVakt-i Şerifler Hayr'olaVakt-i Şerifler Hayr’ola – Mart 2020

Vakt-i Şerifler Hayr’ola – Mart 2020

9 Mart 2020

(Aziz dost! İçinde yaşadığımız şu gökkubbede, ukbâya olduğu kadar dünyâya da açılan bir kapı mevcut… Ne olur her iki kapının anahtarını da elinden düşürüp âlemi yalnız ukbâ kapısına doğru arkasından itme!) –Sâmiha Annemiz.


13 Mart 2020

(…asıl maksat insân-ı kâmili bulmaktır. İnsân-ı kâmili bulmak ve ona ikrar vermektir. O zaman dâima onunla olunur, onunla alınır onunla verilir. Otururken, kalkarken hep o vardır. Ben bugün Efendim’den eskiden olduğundan daha çok çekiniyorum. Çünkü eskiden bir hatâ işlesem gidip söyler, af dileyebilirdim. Amma bugün? Bugün artık af dileyemem. Onun için hiç hatâ yapmamalıyım.) –Sâmiha Annemiz.


15 Mart 2020

(Sordum: -Efendim, Kendileri neden Mesnevî’nin tamâmını şerh etmeyip yalnız bir ciltle yetindiler? – Oğulcağızım, Mesnevî bir deryâdır, bir cilt yeter de artar bile…) – Özcan Ergiydiren, Hayâli Cihan Değer, s.291’den.


16 Mart 2020

(Bir sohbet açıldığı zaman, bu falana söyleniyor, bu filâna söyleniyor değil de bu bana söyleniyor derseniz ancak o zaman, konuşulanlardan istifâde edersiniz.) –Sâmiha Annemiz.


20 Mart 2020

(Bir insanın etrafına faydalı olmak için muayyen bir seviyeye çıkması şart değildir. Devamlı olarak iyilik yapmak şuûru, bir kaftan gibi üstüne giydirilir ve öyle olur ki elinden, belinden, dilinden iyilik zuhûr eder.) – Sâmiha Annemiz./Sır Kâtibi,325.


20 Mart 2020

Ken’an Rifâî Hazretleri şöyle buyuruyorlar: (Uzaklık yakınlık bu sûret âlemindedir. Gönül âleminde ise bir an ayrılık düşünülemez. Lâkin gözün görmesinde de bir başka zevk vardır. Tabiat onu da ister. Zâhir ve bâtın birleştikte, tam ve yekpâre bir zevk hâsıl olur.)


23 Mart 2020

(“…Hanım bana dedi ki: ‘Bunca kitap okuduk, nice güzel sözler dinledik, güzel insanlar gördük; lâkin o kadar gayret ettiğimiz halde, bir türlü kusurlarımızdan arınamadık. Neden hâlâ nefsimizden kurtulup felâha eremedik?” ….Ona cevâben “Aşkınız noksan” dedim.) –Sâmiha Annemiz.


27 Mart 2020

(“Vaktim yok, yapamıyorum. Vaktim olursa yapacağım” deniyor ya; bu sözler bahanedir, bu kendi kendini aldatmadır. O vakti sen îcad edeceksin. Disiplinli çalışırsan vaktin olur ama programın olmazsa hiçbir zaman vaktin olmaz.) – Sâmiha Annemiz.


30 Mart 2020

(Gece ile gündüz birbirlerinin tam zıddı olduğu hâlde, birbirinden ne kadar tatlı, kavgasız ve nizâsız ayrılırlar. Sen de karanlıklara tân etmeden edeb ve saygı ile aydınlığa doğru süzülüp git…) – Sâmiha Annemiz.

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!