Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaSâmiha AyverdiBalküpüBurhan Toprak'tan-Ballar Balını Buldum

Burhan Toprak’tan-Ballar Balını Buldum

Her kıymet üstünde varlık olan, tek sevdiğimizin yâni Allah’ımızın hiçbir ayıbı ve kusuru yoktur. İşte biz, bu yüzden yalnız O’nu seviyor ve O’na sığınıyoruz.


Ruh dünyâsının şekille, görünüşle alâkası yoktur. Bütün mâbetler, üniversiteler kapatılsa, ruh yine Allah’ı bulur. Zîra insanın gönlü Allah’ın evidir. İnanan ve seven insan yüreği, bütün sevdiklerinin yürekleriyle aynı ölçüde çarpar.


(Hakîkate kavuşan; en büyük dostu bulmuştur. Onun için artık herhangi bir şüphe ve kısır acı kalmamıştır. Böyle bir îmânı bulan, imkânlarının en erişilmez tepesine çıkmış demektir. Îman, dağları yerinden oynatabilen kuvvettir, ölüden diriyi doğurabilir.)


İş böyle ise, ne kadar ümitsizlik ve kahır içinde olursanız olunuz, size ümit ve ışık vaad edilmiştir. Allah’dan ümîdinizi kesmeyiniz. Çünkü, (Allah -ki idealdir- kefen hırsızını bile affedecek kadar cömerttir) denilmiştir.)

Sen eğer bu kadar ölçüsüz affeden bir sevgiliyi istemezsen, O’na sarılmazsan; neyi ve sana rahatlık, saadet verecek kimi isteyebilirsin?

Kaderin seni ezmez. Yalnız sen kendini ezersin. Düşün; bunun doğru olduğunu kabûl edeceksin.

(*)Ballar Balını Buldum

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

Bayram, Nasıl Bayram Olur?

HAC

İnsan ve Hıdrellez

error: Muhtevâ korumalıdır!