Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaAbide ŞahsiyetlerKenan RifâîSohbetler-Ken’an Rifâî-34

Sohbetler-Ken’an Rifâî-34

Bir kimseden bahsederken, söylemiş olduğu sözlere yarı alay tarzında gülüştük. Hocamız eliyle sükût işareti yaparak:

-“Bir gün Hazret-i Ayşe pencereden bakıyordu. Efendimiz’e: Bakın yâ Resullallah, uzun boylu bir adam geçiyor dedi. Efendimiz Hz.Ayşe’yi susturdular ve: Gıybet ettin yâ Ayşe, insan kanı içtin parmağını sok da istiğfar et! buyurdular. Hz.Ayşe parmağını soktu ve istifrağ edince boğazından kan geldi.

Gıybet, zem ve istihfaf, bâhusus dervişlik yolunda bulunduğunu iddiâ edenlere yakışacak bir hal değildir. Ama yapılıyor. Hepiniz böylesiniz.”

Gıybet, zem ve istihfaf, bâhusus dervişlik yolunda bulunduğunu iddiâ edenlere yakışacak bir hal değildir. Ama yapılıyor. Hepiniz böylesiniz.”

Münire Hanımefendi:

-Bunlar huzûnuzda söylenecek sözler değil ama söylüyoruz.

-“Her yer Efendi’nin huzûrudur.”

-“Efendim siz af buyurun!”

-“Siz kendi kendiniz affedin böyle şeylerden. Kendi hatâmız başımızdan aşmış. Bir de âlemin kanını içmeyelim.

Dikkat ediniz… herhangi bir yerde konuştuğunuz lafları şöyle bir tartınız, mutlaka yüzde sekseni dedikodu, yüzde yirmisi gıybettir. Allah için konuştuğunuz ise, yüzde sıfır yada yarımdır. Laf söylemeyi bilmiyorsanız susmayı da bilmiyorsunuz. Onun için Resulullah Efendimiz: Ya hayır söyle yahut sus, buyuruyor.”

Hz. Ken’an Rifâî- Sohbetler, syf 127.

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!