Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaAbide Şahsiyetlerİlhan Ayverdi"Hissemize Îman Düşmüş"-İlhan Ayverdi

“Hissemize Îman Düşmüş”-İlhan Ayverdi

(Yavuz, Hasan Can’ı çağırıp, “Ne rüyâ gördün?” Diye soruyor. Hasan Can kendisi rüyâ görmemiş. Fakat Ağalar Koğuşu’na gidiyor. Hasan Ağa bir rüyâ görmüş, onu anlatıyor: “Rüyamda Hz. Ali’yi gördüm, Hz. Muhammed, “Yavuz gelsin buraları alsın” buyurdular, demiş. Hasan Can rüyâyı Yavuz’a anlatınca:

-“Siz bizi şimdiye kadar kendi reyimizle sefere çıkar mı zannediyordunuz”, demiş. Ve o Yavuz: Hâdim’ül-Haremeyn, der…. Sen bizi daha önce kiminle bilirdin! Der… Öyle Emîr’in, öyle yârânı, halkı oluyordu. Bugünse işte böyle…

Akıl, kendisini bulduracak akıldır. Dünyâyı parmağında oynatacak akıl değil. Bir arkadaşım vardı: Ben hissesine aşk düşmüş nâdir insanlardanım, derdi. Biz de hissesine îman düşmüş insanlardan olmuşuz çok şükür. Başımızın secdeden kalkmaması lâzım…)

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!