Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaAbide ŞahsiyetlerKenan RifâîKen'an Rifâî'nin Terbiyeciliği

Ken’an Rifâî’nin Terbiyeciliği

Ken’an Rifâî’nin terbiyeciliğinde en kuvvetli ve tesirli taraf, hudutsuz ve katışıksız samimiyeti, kapalı açık tavsiye ettiği herhangi bir şeyin mutlaka kendinde tatbik etmiş olmasıdır. Esâsen büyük adam olarak vasıflanmış olmasında bu nâmütebâhî samimiyetin payı pek büyük tutulmuştur. Bu yüzden de onun hikmetlerden bahsedip, hikmetlerin îcâbı üzere haraket etmediğini hiç kimse görmemiştir. O dâvâsını günlük hayâtına geçirmenin rahatlığına ve mârifetine ulaşmış bir insandı. Yetiştirdiklerini de öyle görmek istiyordu.

kenan_rifai_2

Meselâ bir kimsenin fikirlerini derli toplu bir istikâmete yöneltir, ona derli toplu bir hayat sağlarken aynı zamanda odasının, hatta kılık kıyafetinin de derli toplu olması îtiyatlarını kazandırmaya uğraşıyordu. Yahut da “Evlerinizi temizleyin, fakat içinizi de temizleyin” veya” Randevularınıza saatinde gidin, zîra bu, ahde vefânın küçük fakat ehemmiyetli bir tezâhürüdür.” diye hikmet ve nazariyelerini hayatımıza mâletmeye sevkediyordu.

Ken’an Rifâî ve Yirminci Yüzyılın Işığında Müslümanlık

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!