Cumartesi, Haziran 15, 2024

“Onu Düşman Edinin”-1

(…Şeytanın senden gâfil olamayacağını bilince, sen de varlığın kudreti elinde olan Allâhu Teâlâ’dan gâfil olma!

…birisine, “şeytan uyur mu?” Diye soruluyor. “Uyusaydı rahat ederdin” buyruluyor. (…)

…Ebul Abbas-ı Mürsî buyuruyor ki: “Hak Teâlâ’nın ‘Şeytan hakikaten düşmanınızdır. Onu düşman edininiz’, buyurmasından, bir topluluk, şeytanın düşmanlığı ile emredildiklerini anlayarak; Sevgili Allah’ın sevgisiyle uğraşacaklarına, şeytana düşmanlıkla meşgul oldular ve bir topluluk, ‘Şeytan sizin düşmanınızdır; ben sizin habibinizim, sevgilinizim’ denilmek istendiğini anlayarak Allah’ın muhabbetiyle meşgul oldular.

Ebû Hâzım: Şeytan kimdir ki ondan korkulsun? Yemin ederim ki; ona itaat edildi, itaat edenlere bir faydası dokunmadı. İsyan edildi, âsîlere bir zararı dokunmadı, diyor.

Tasavvuf ehlinden Abdülvahhab Şârânî: “Şeytan, tahâret mendilidir”, diyor. “Şerlerin pislik nisbetlerini/asıl suçlusunu ve mâsiyetlerin/günahların envâ’ını/her çeşidini ve mefsedetleri/azgınlıkları -Hak Teâlâ’ya karşı teeddüp edip/ utanarak– hep ona,bilgini hayırlısı şeytana nisbet ederler/ onu suçlayıpüzerine atarlar. Şeytanın îcâd edilmesinin sırrı budur.)

(Atâullah İskenderânî/ El-Hikemü’l-Atâiyye)

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!