Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaRıza Tekin UĞURELKırkambarProf.A.Yüksel ÖZEMRE Hoca

Prof.A.Yüksel ÖZEMRE Hoca

1935 yılında Üsküdar’da doğan Prof.A.Yüksel ÖZEMRE, Galatasaray Lisesi’nden (kendi tâbiriyle Galatasaray Mekteb-i Sultânîsinden) mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-FizikBölümü’nü ve Fransa Nükleer Bilimler ve Teknoloji Millî Enstitüsü’nün Atom Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi..

Türkiye’nin ilk atom mühendisi idi. Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü, İ.Ü. Fen Fakültesi Dekanlığı, TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliği, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı, Nükleer Santral Proje Koordinatörlüğü vazîfelerinde bulundu.

Ayrıca NATO Bilim Komitesi’nde, OECD Nükleer Enerji Ajansı Yönetim Kurulu’nda, CERN (Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi) Konseyi’nde, Uluslar Arası Atom Enerjisi Ajansı’nda yurdumuzu temsil etti. Çok çalışkan bir ilim adamı olan Ahmed Yüksel Özemre’nin 8’i Kubbealtı Vakfı yayınları arasında çıkmış 51 adet yayımlanmış eseri vardır.

Bunlardan 19 adedi ilmî eserlerdir. Ayrıca çok sayıda eserin de tercümesini yapan hoca, birçok ödüller kazanmıştır. Kubbealtı Vakfı’na bağışladığı eserlerinden Üsküdar’da Bir Attar Dükkânı isimli eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği’nin “Yılın Sanatçısı” ödülünü aldı.

İstanbul Üniversitesi’nin gümüş ve altın üstün hizmet madalyaları ve beratlarıyla taltif edildi. İzutsu’dan tercüme ettiği İbn Arabî’nin Fusûsundaki Anahtar-Kavramlar isimli eserle tercüme dalında Türkiye Yazarlar Birliği’nin Yılın Sanatkârı ödülüne lâyık görüldü.

Bir Üsküdar âşığı olan Ahmed Yüksel Özemre, inançlı bir ilim adamı olan hoca Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Almanca ve İspanyolca biliyordu. Kendisini rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

26.08.2008

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!