24 Nisan İddia Edildiği Gibi Soykırım Günü müdür?

2
283

Bilindiği gibi Ermeniler, başta Rusya olmak üzere İngiltere ve Fransa gibi devletlerin destekleriyle Taşnaksütyun ve Hınçak olmak üzere çeşitli partiler ve örgütler kurmuşlardır. Osmanlı Devleti topraklarında yaşayan Ermenilere sözde özgürlük sağlamayı hedefleyen bu partiler, aslında sâdece Ermenilerin özgürlüklerine kavuşmasına değil, aynı zamanda Rusya’nın Doğu Anadolu Bölgesi’nde bir Ermenistan kurdurmak sûretiyle Bağdat Demiryolu’nu ele geçirme ve İskenderun’a kadar inen bir Ermenistan ile sıcak denizlere çıkma politikasına da hizmet etmişlerdir. Yine aynı şekilde İngiltere’nin Uzakdoğu’daki sömürgelerinin ürettiği mamûl ve tekstil ürünleri için bir güzergâh oluşturma düşüncesine, Fransızlar’ın ise rekâbet hâlinde bulunduğu devletlerin Osmanlı Devleti üzerinde kurmaya çalıştığı bu hâkimiyetten pay almak şeklinde özetlenebilecek emellerine hizmet etmiştir.

Yine bu yıllarda Rusya, İngiltere, Almanya ve Fransa Osmanlı Devleti üstünde ıslahat yapılması yolunda baskı kurmuşlardır. Bu baskılar sonucunda Osmanlı Devleti 8 Şubat 1914’te Rusya ile Islahat Anlaşması yapmak zorunda kalmıştır. Bu anlaşma ile Doğu illerinden Van, Erzurum, Bitlis, Trabzon, Elazığ, Diyarbakır ve Sivas gibi şehirlerde Ermenice resmî dil olarak kabul edilecek, bu bölgeden askere alınacak Ermenilerin başka bir bölgede askerlik yapmalarına müsaade edilmeyecek ve bu vilâyetlerin yönetimi Batılı devletlerin ve Rusya’nın tespit edecekleri üç gayrimüslim müfettişten birisi arasından seçilmek sûretiyle yapılacaktı. Bu âdeta bağımsız Ermenistan’ın kuruluşu anlamına gelmektedir.

Tam bu sırada 1.Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla, Osmanlı Devleti zorla kabul ettiği bu anlaşmayı uygulamamıştır. Batılı devletlerin donanmalarının Çanakkale’ye gelmesi ile, Ermeniler de Anadolu’da isyanlara başlamışlardır. 17 Nisan’da Van’da başlayan isyan kademeli olarak yayılmış, bunun üzerine Osmanlı Devleti Ermeni ileri gelenlerini İstanbul’a davet ederek bir araya getirmiş ve onlara bu hareketlerin devamı hâlinde sert tedbirler alacağını bildirmiştir. Buna rağmen isyanlar durmayınca Osmanlı Devleti 24 Nisan’da, bir gece içerisinde bu parti ve örgütlerin ileri gelenlerinden 2345 kişiyi tutuklamıştır. Bu tutuklananlar Ankara ve Çankırı cezaevlerine gönderilmiştir. Hiç kimsenin burnu bile kanamamış, bir kısmı daha sonra serbest bırakılmışlardır. Ancak bu hamle ile Ermeni hareketinin beli kırılmıştır. 24 Nisan bağımsız bir Ermenistan kurma hayallerinin sona erdiği tarihtir. İşte bundan dolayı Ermeniler bu günü farklı değerlendirmişler ve soykırım günü olarak anmaya başlamışlardır.

2 YORUMLAR

 1. Merhabalar,

  Sayfanizi severek okuyorum. Ermeniler bolumunu yeni gordum. Elimizde pek cok yazi, arsiv belgesi ve de kaynak mevcut iken neden dunyaya sesimizi duyuramiyoruz? Sitenizde cok degerli yazilar var, bunlarin Ingilizce olarak sunulmasi, kitaplar olusturulup dagitilmasi gibi faaliyetler, ya da internet ortaminda dagitilmasi mumkun olabilir mi acaba?

  Calismalarinizin devamini dilerim. Emekleriniz icin cok tesekkur ederim.

  Saygilar.

  Ayse Demir

  • Merhaba Ayşe Hanım,hayırlı geceler dilerim. http://www.dertlidolap.com‘la ilgili iltifatlarınıza teşekkürlerimi sunuyorum.Evet…Efendim yıllardan beri Ermeniler’in yaptığı kıyım,isyan ve iftiralarla ilgili yazar ve konuşurum.Sitemizde gördüğünüz dokümanlar,binlerce sayfalık belge ve bilgiden yalnızca bir parcacıktır.Keşke sizin gibi bu millî konuya ilgi duyanların sayısı artmış olsa,bize moral vermiş oldunuz.Elbette başka dillere çevrilerek veya diğer araçlarla dağıtılıp yayılması faydalı hattâ gereklidir.İnşaallah mümkün de olur.Bu vesîleyle sanal ortamda olsa bile tanışmış olmaktan mutluluk duyduğumu belirtir,saygılarımı sunarım efendim.Görüşmek dileği ile…

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin