Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaRıza Tekin UĞURELHikmetler"Azîzim!" Eşrefzâde Rûmi Hazretlerinden

“Azîzim!” Eşrefzâde Rûmi Hazretlerinden

Eşrefzâde Rûmi Hazretlerinden:

“Evliyalar, yeryüzünde Hz. Allâh’ın askerleridir. Allâh’ı isteyen tâlipleri nefsin hevâsından, şeytanın telkîninden kurtarırlar.”

“Allâh’ın, Peygamberlerin, Evliyaların söylediği sözlere îmân etmek; kişiyi saadete ulaştırır, inkâr ise mahrum bırakır.”


“Ancak, nefsini mücâdele çekiciyle döven, onu merkep yapıp sırtına binen, başını takvâ tâciyle şereflendiren mürîd, kurtuluşa erer.”


“Dünyâ denilen şey, bir ağulu yılandır. Kendisine yaklaşanı sokar, helâk eder. Akıllı kimseler, bu dünyânın azından da çoğundan da kendilerini çektiler.

Onların nazarında dünyâ ile meşgûliyet, o zehirli yılan ile meşgûliyet gibidir.”

“Azîzim! Kâmil bir Şeyh bulduğun zaman O’nun eteğini muhkem ve sıkıca tut, iki cihânı ardına at, O’nun hizmetinde bulun, bütün varına yoğuna boş ver. O Zâtın kapısından bir saat bile ayrılma.

Günde seni bin kere kovsa dahî, sen her gün bin kere O’nun eşiğinin toprağına yüzünü sür, ayrılma. Eğer, o seni kabûl ederse, o uğurda her şeyini O’na fedâ et. O’na hizmeti can ü gönülden kabûl et.”

“Şeyh bir deryâdır; mürîd de o deryâda balık tutan balıkçı gibidir.”

“Mürşîdinin irşâdını, Hakk emri olduğunu kabûl eden bir mürîd; îtikadını temiz tutmalıdır.”

“Gönlünde tereddüdü olan bir mürîdi yüz binlerce mürşîd irşâd edemez.”

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

Bayram, Nasıl Bayram Olur?

HAC

İnsan ve Hıdrellez

error: Muhtevâ korumalıdır!