“Kadir” Nedir?

0
79

Kendime soruyorum: ‘’Gök yarıldı mı?”

Hayır!

“Yıldızlar dökülüp dağıldı mı?”

Hayır!

“Denizler fışkırdı mı?”

Hayır!

“Kabirler alt üst oldu mu?”

Hayır!

Peki… Mâdem bunlar henüz olmadı, o halde “beni yanıltan nedir?”

Hâlâ uyanıp silkinmeyişime sebep, nedir?

Bunca yıl kaç ramazan ve kaç kadir gecesi yaşadım… Acaba gerçekten kadir gecesini yaşadım mı? Yalan, riyâ, gurur, kibir, dedikodu, gıybet ve daha nice safra hâlâ beni çekip çeviriyor ve hayâtıma bunlar yön veriyorsa, “Kadir”i yaşadığımı… Bayramı da böylece hak ettiğimi söyleyebilir miyim?

(…dâne toprak altında fânî olmadan, içindekini meydana vermez. Böylece de mücâhede ve fenâya ‘’Leyletü’l-Kadr’’ denmiştir.)

Diyen mübârek ağızlar, benim aklımı başıma neden getirmiyor? Ne için “mücâhede” ediyorum? Dünyâ ile ukbâ arasındaki dengeyi kuramayıp, heder olup gidecek miyim ben? Nereye gark olmuşsam orada “fenâ bulacağım” gerçeğini ne vakit idrâk edeceğim?

Koca ramazan ayı, üzerimde hangi müsbet, kalıcı, yüceltici izler bıraktı?

Acaba bıraktı mı? Ve ben, yoksa “Kadir Gecesi”ni yanlış mı anladım?

*

(Cenâb-ı Hak, -İnfitar Sûresi’nin 1-6.âyetlerinde- meâlen şöyle demektedir:

’’Gök yarıldığı zaman, yıldızlar dökülüp dağıldığı zaman, denizler fışkırdığı zaman, kabirler alt üst edildiği zaman, her nefis, önünden ne yolladı, geriye de ne bıraktı ise -artık hepsini de görüp bilecektir- Ey insan o lûtuf ve keremi bol Rabbine karşı seni aldatan nedir?’’

Gök ne zaman yarılır? Kadir gecesi. Kur’ân-ı Kerîm beşeriyete bu gecede tevhîd nurlarını saçmış ve insanoğluna Hakk’ın azameti karşısında gurur ve büyüklük taslayacak kadar kendisini yanıltanın ne olduğunu anlatmak istemiştir.) (*)

(*)Sâmiha AYVERDİ, O da Bana Kalsın–Röportajlar, Anketler/Sayfa 132-133.