Kurtul

0
258

GÖNÜL sâhipleri:”İnsan, ya bir şey öğrenmeli ya da öğretmeli” demişler.

Yıllar önce okuduğum bir yazıdan şunları öğrenmiştim;

Bilmediğiniz bir yerde veyâ ormanda, yolunuzu mu kaybettiniz?

Lûtfen hiç paniğe kapılmadan, karıncalara dikkat ediniz… Karıncaların gidiş yönüne bakarak yolunuzu kolayca bulabilirsiniz. Çünkü onlar, dâimâ kuzeyden güneye doğru yürürler.

—Ben o telâş sırasında karıncaları hatırlayamam, diyorsanız sakın ümitsizliğe kapılmayın…

Henüz her şey bitmedi. Ağaç kütüklerine bakarak da yön tâyini yapabilirsiniz. Zîrâ ağacın kesitindeki dâirelerin bâzı tarafları geniş, bâzı tarafları da dardır. İşte o geniş taraf, güneşin etkisinde daha çok kalan kısımdır ki bu da güneyi gösterir.

*

Tabiatta böyle sonsuz sayıda bilgi ve bunlarla yaşayan canlı mevcut. Yeter ki “en şerefli mahlûk” hâline gelmesi için donatılarak dünyâya gönderilen insanoğlu, kaybettiği yolu bulmak istesin ve ümitsizliğe düşmeden, aramasını sürdürsün.

Aramak; kaybetmekle bulmak arasında, insanın yaptığı en doğru ve yararlı iş!

*

Dünyâya gelmeden önce, anne karnında ne kadar rahattık; orası bize öyle geniş, öyle güzel geliyordu ki; bizi besleyen bir tek gıdâdan daha lezzetli bir gıdânın olabileceğini hayâl bile edemiyorduk. Ama doğar doğmaz bu rahatımız bozuluverdi. Bize tamâmen yabancı bir dünyâya ayak basmıştık.

Zaman geçtikçe, bu yeni dünyânın, anne karnından sonsuz kere büyük olduğunu… Ve aynı dünyâda sonsuz sayıda da gıdânın ve lezzetin bulunduğunu öğrendik. Yaşımız ilerledikçe –onsuz olamıyacağımızı zannettiğimiz- ana karnındaki muhteşem gıdânın lezzetini bile hatırlamaz olduk. Başka lezzetler, onu bize unutturdu.

Aynen, nereden ve ne için dünyâya geldiğimizi unutmamız gibi…

Şimdi, geri dönüş yolunu mu merâk ediyorsunuz?

Telâşlanmayın!

Karıncalara ve beşeriyet ormanındaki yüce ağaçlara güvenebilir ve onlara uyarak yolunuzu bulabilirsiniz. Hem de zahmet çekmeden. O yüce ağaçlar,”gönül sâhipleri”dir.Ara, bul, uy… Kurtul!