Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaRıza Tekin UĞURELArşivAslında Batı Batıyor

Aslında Batı Batıyor

Batı’yı büyük krizler bekliyor.

Öyle böyle değil, yirmi otuz yıl içinde ard arda çöken borsalar, yıkılan tröstler, mahvolan ekonomiler görülebilir. Doymak bilmeyen hırsların elektroniği ”Tanrı” bellemesi ve her saniye her ülkeyi mercek altında tutabilme inadıyla oluşan sert köşeli vehimler Batı medeniyetini trajik sonlara doğru itelemekte.

Üstünlük şehveti, 400 yılda erişilen yükselişleri, umulmayan zamanda gümbür gümbür başlarına indirebilir. Durmasını, oturmasını,düşünmesini beceremeyen sabırsız kitleler onca güçlerine rağmen çökmeye mahkûmdur.

Batı;epeydir çoktanrılı eğilimler içinde, ”Para, kuvvet ve sefahat” her tür inancın önüne geçmiş, âdeta yeni bir Teslis Îtıkadı doğmuştur.

Yanılgı sürüyor. Batı, kendi kendini oburca yemekte. Zenginlik ve aşırı refah hiçbir ülkeyi diğerlerinden üstün kılamaz. Sabır, matematiği yener.

Kanaat, hırsları mağlûb eder.

Dağ adamı, şehirliyi paralar. Ve her dağın çobanı, kırk uzay fâtihinden daha diridir.

Afganistan, Irak, İran, Suriye ile hesaplaşmaya kalkışanların hâli ortada. Ne bu coğrafyaları tanıyorlar, ne bu coğrafyalarda binlerce yılda oluşmuş kültürleri.

Sâdece Vietnam’da: İngilizler, Fransızlar, Amerikalılar (dünyânın en öldürücü, başa çıkılmaz orduları) üst üste yenilgiye uğramış, zafer her defâsında yarı aç insanların olmuştur.

Niye?

Çünki, bilenmiş yoksulları alt edebilecek silâh henüz keşfedilmedi.

Ama, ders alınmıyor. Belli ki Avrupa’da, Amerika’da, Doğu ve Ortadoğu’yu doğru okuyabilen devler adamları yok. Bu tarafları hâlâ o rezil oryantalist gözlerle takip ediyorlar. Biliyorsunuz oryantalizm; şarka – şarklıya küstahça bakmak demektir.

Trajik sonları giderek yaklaşıyor. Batıyı, hırs ve azgınlıktan kurtaracak olgun devlet adamları yetişmedikçe, çözülüş kaçınılmaz. Onların; Yûnus Emre’lere, Tagor’lara, Sâdi’lere ihtiyâcı büyük.

Evet ya…

Şiir, elektroniği yener.

Masal, tekniği alteder.

Destanlar, bombadan daha ağırdır.

Batı; Dolar’ı bol Sezar’ları, elektronikli Napolyon’ları o yana bu yana saldıkça erime, çözülme ve çökmeler daha da hızlanacak. Çünkü;

Bilenmiş yoksulları alt edebilecek silâh henüz keşfedilmedi.

GÜRBÜZ AZAK 10.10.07

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!