Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaTürk'e DâirÇocuk Katliamı"Bizde Olan İnsanlık Batı'da Yoktur"

“Bizde Olan İnsanlık Batı’da Yoktur”

Doğum kontrolü ve nüfus meselesi-12

Cumhuriyet Senatosu’nun 16.02.1965 günkü toplantısında, günden gereği söz almış bulunan ve bundan önceki bölümlerini yayınladığımız Prof. Dr.Tahsin Banguoğlu, târihî konuşmasına devam ediyor:

(…Millî ideoloji, nüfusun artırılması suretiyle millet savunmasının sağlanmasını… Millî istihsâlin çoğalmasını emreder. Bize bu millî ideolojinin en sağlam şeklini Atatürk getirmiştir.

Atatürk, kendisi en kısa zamanda bu memleket nüfusunu 50 milyona çıkarmak azminde idi ve bunun için kanunlar yaptı.

Şimdi bu kanun, Atatürk’ün koyduğu o kanunların birkaç tânesini kaldırmaktadır. Nüfusu teşvik etmek için konulan kanunlardan birkaç tânesini bu kanun kaldırmaktadır. (senato’daki sağcı parlamenterlerden “çocuk zammı” sesleri).

Hâlâ çocuk zammı veriyoruz meselâ!

Dinî ideoloji de bizde başka türlüdür, arkadaşlar: “Tenâkehû ve tenâselû teksürû= Evleniniz, birleşiniz ve çoğalınız”. Bizim ideallerimiz bu yöndedir. İnsancıllık, milliyetçilik ve dîne hürmet!

Peki, bu sosyalistlerin fikriyâtı nedir?

Bugün Batı Avrupa sosyalizmi, kuru materyalizme ve kaba rasyonalizme dayanan bir ideoloji içerisindedir. En parlak gördüğümüz medenî memleketlerde insânî duygu, dînî duygu, hepsi azalmıştır, gerilemiştir, gevşemiştir. Bizde bir baba, bir dilim ekmeğinin yarısını kesip, evlâdına vermeyi vazife bilir.

Bu, bizim için bir fedakârlık borcudur.

Avrupa’da sosyalist, öyle değildir. Orada baba, evlâdı için fedakârlık yapmaz. Biz egoizm içindedir. Biz onun uzaktan parlaklığını görüp hayrânı oluyoruz.

Biraz içine girin, seyredin onları! Onların içtimâî/sosyal hayâtını, mânevî sefâletini, gidip görünüz.

Avrupa memleketlerinde yakından seyrediniz. Ben, çok yakın zamanlarda 4 sene kadar İngiltere’de bulunarak işçi hayâtını yakından görmek fırsatını buldum.

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

Bayram, Nasıl Bayram Olur?

HAC

İnsan ve Hıdrellez

error: Muhtevâ korumalıdır!