Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaTarihGün be gün, 9 Eylül'e doğru-1

Gün be gün, 9 Eylül’e doğru-1

Siirt Milletvekili Mahmut Bey’in (1) Günlüğünden, özetler sunuyor ve kendisiyle birlikte bütün şehit ve gâzilerimize rahmet diliyoruz. Gün be gün, 9 Eylül’e doğru…

10 Ağustos 1922

Târihine böyle canlı ve şanlı zaferler hediye eden bir millet, yaşar. Onu öldürmek için gösterilen gayretler boşa gitmeye mahkûmdur. Millî ve şuûrî duygular altında doğmayan, yalnız kendini göstermek için, yalnız ün kazanmak için girişilen mâceralar, en parlak sonuçları verse bile, kıymetsizdir; bir hiçtir.)

11 Ağustos 1922

(….İnsan, kendi hayâtını tesâdüfe, şansa bırakabilir. Fakat millet hayâtı söz konusu olunca, daha dikkatli davranmak gerekir. Napoleon dermiş ki: “Zaferi hazırlayan sebeplerin yüzde yetmişini sağlayın, yüzde otuzunu da şansa bırakabilirsiniz.”

Bugünkü Komutanlarımız, Napoleon’un bu fikrini -Allah’a şükür- kabûl etmiyorlar.)

12 Ağustos 1922

Mes’elemiz hâlâ başladığı noktaya dönmüş görünüyor… Şüphesiz, biz artık mükemmel bir hükûmet makinesi kurduk. Fakat düşmanlarımız henüz isteklerinden fedâkârlık etmiyor.

26 Mart 1921 târihli notalarında, büyük devletler, bâzı uygun tekliflerde bulunmuşlardı. Lloyd George ise dünkü gazetelerde yayınlanan konuşmasıyla bu teklifleri geri çekiyor.

Siyâsî ahlâk, siyâsî nâmus…

Bu kelimeler ve deyimler mânâsız şeyler. Siyâset denilen şey bir paçavra, bir çirkef kadar iğrenç… Anlaşılıyor ki, hakkı doğuracak şey, kuvvet olacak. Eski dönemlere geri dönüyoruz.

Gücümüzü deneyeceğiz. İnancım tamdır. Tâlih, artık bundan fazla adâletsiz, haksız olmayacak; süngülerimiz, hakkımızı ve geleceğimizi kurtaracak!)

25 Ağustos 1922 – Şuhut’la Kocatepe Arasında/Değirmen

Çadırlı ordugâhtayız. Kocatepe’nin eteklerinde, dere içinde bir değirmen; Paşa, Birinci Kolordu’yu gördü. 26 Ağustos, 5.30’da taarruz harekâtına başlanacak.)


(1) Mahmut Nedim SOYDAN, 1889 yılında Siirt’te doğdu. Harp Okulu Mezunudur. Fransızca, Almanca ve Arapça bilirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Refâkat Subaylığı, TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği, 2., 3., 4. ve 5. Dönem Siirt Milletvekilliği vazifelerinde bulunmuş; Milliyet Gazetesi Müdürlüğü ve Başyazarlığı yapmıştır. Evli ve 3 çocuk babası olan Nedim Bey, 3.12.1936 târihinde vefat etmiştir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!