Hak Veriyorum

0
331

GÜLENE ağlayana, sevene dövene, aldanana aldatana, ekene toplayana herkese hak veriyorum. Her el açana istihkakını dağıtan sen olduğun için, ey hesâbı kitâbı şaşmaz mîzancı!

Sâmiha AYVERDİ, HANCI


Razı mısın, bana mecnun desinler? Senden uzaklara düşeli, günüm gecem hep yolculukla geçiyor. Dağ demiyor, tepe demiyor, yürüyor, yürüyorum. Sırtımda ne de çok ağırlığım varmış. Hepsinden evvel kunduralarımı atayım dedim. O zamanda ayaklarımı taşlar kesti. Ama ziyanı yok… bu acı, içimdekini yavaşlatıyor.

Sâmiha AYVERDİ, HANCI


Ben Şarklıyım. Güneşin doğduğu taraftanım. Buluta sözüm geçmez ama, güneşin memleketlisi olduğu için, hatır gönül naz niyaz yolunda karşılıklı cilveleştiğimiz çok olur.

Gece dünyanın üstüne basılmış efsanevi bir mühür gibi, girift yazısını tabiata nakşetmiş. Sanki bir görünmez dudak da, bu zor hecelenir yazıyı sökmek için kendi kendine mırıldanıp duruyor.

Güneşe haber yolladım. Geciksin, doğmasın diye… O da bana müjdelerle yüklü bir haberci gibi koşarak ve gülümseyerek gelen rüzgarla cevap gönderdi. Ne fayda ki, tuzak olup av olmayan bir sevgili misâli, çabuk kaçtı; ne dediğini anlamadım.

Zâten bu gece hiçbir ses, kulaklarımın eşiğini atlamıyor. Zira yüreğimdeki mihmânın nefeslerinden gayri, duyulmuşlar da duyulacaklar da karşımda boş kadehler gibi kuru ve mânâsız.

Acabâ güneş, sözümü dinleyecek ve doğmayacak mı dersiniz?
Rüzgar da kaçıp nerelere saklandı bilmem ki? Nasıl edip de tekrar bulup sormalı?
Yok, yok istemez. O güneş ki hemşehrimdir, ben istemedikçe ışığını dünyaya salıp da, çatısını duvarını karanlıklardan ördüğüm kalemi yıkar mı hiç?

Sâmiha AYVERDİ, HANCI


Senin ordun var. Ordunda da askerlerin var. Kimi çavuş, kimi onbaşı, kimi yüzbaşı hattâ paşa. Bunların hiçbirinde gözüm yok. Bana: Emirberim… de, yeter. İster barışa yolla, ister savaşa…

Sâmiha AYVERDİ, HANCI


İzinden, gözünden, sözünden, özünden Allah ayırmasın. Ey Hakk’ı bildiren, ona götüren, perdeyi kaldırıp onu gösteren… Hakk’ın var olduğunu, görünenin gösteren, gösterenin görünen olduğunu bildiren!

Bu dünyâda, o dünyâda, Allah senden ayırmasın…

Sâmiha AYVERDİ, HANCI