Haşa

0
224

Bu haberin başlığı ise, “Genç Frigyalılar”!

İlköğretim öğrencilerini toplayıp, kızlı erkekli hepsine Roma dönemi kıyâfetlerini giydirmişler. Çocuklara müzeleri sevdireceklermiş. Orada, bir yandan Frig parası basmış çocuklar, bir yandan da çamurdan heykel yapmışlar. Bu yıl, “Müzeler Yılı”ymış ve Türk çocukları orada eşek kulaklı Midas’ı ve “dokunduğu her şeyi altına çeviren Midas’ın efsânesini” öğrenmişler.

Başlarında Polatlı Kaymakamı Hüseyin Eker ve Ankara İl Kültür Müdürü Doğan Acar gibi “acar” yetkililerin bulunduğu çocuklar böylece akşam saatlerine kadar eğlenmişler.

-Bizim çocukluğumuzda, alfabelerde “Oku, oku.. yat uyu!” diye bir parça vardı. Şimdi o okuma parçası yoksa da, hâlimiz aynen böyle! Hattâ şimdi,”okumayıp okumayıp” sâdece yatıp uyumak geçerli! O anlı şanlı “acar” ve “etkili” yetkililer, aynı bölgede Sakarya Şehitliği’ne yâhut Alagöz Karargâh Müzesi’ne götürecek değiller ya Türk çocuklarını.

O zaman onlara Romalı kıyâfetleri değil, millî kıyâfet giydirmek gerekir ki; bu da hâşâ..sümme hâşâ yakışık almaz. Hem sonra ne der AB’nin Barosso’su filân?

20.08.08