Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaTarihÜç Nokta

Üç Nokta

GALİLE’NİN KÜSTAHLIĞI(!)

Meşhur bilgin Galile, dünyânın döndüğünü keşfetmek münâsebetsizliğinde(!) bulunmuş ve bu yüzden söz konusu düşüncelerini inkâra râzı olduğu halde, üç yıl boyunca zindana atılmıştır.

Ancak çektiği bu cezadan sonra da kendisine gösterilen bir yerde ikamete mecbur tutulmuş ve öldüğü zaman da Hristiyan mezarlığına gömülmesine izin verilmemiştir.

Kendisine bu muâmeleyi lâyık görenler nazarında, “Îsâ’nın va’dettiği ebedî hayata nâil olamasa” da(!), kendisine bu lâneti getiren keşifleri, Galile’ye normal insanlar nezdinde ebedî bir hayat bahşetmiştir.


ÖMÜR HIRSIZLIĞI

İngiltere’de Krallık Cemiyeti, 1752 yılında Gregoryen takvimini kabul edince, kilise buna karşı çıkmış ve halkı buna teşvik ederek, vatandaşlar da “Takvim değişince yıl, on bir gün ileri gitti ve siz bizim hayâtımızdan on bir günü çaldınız” diye Londra sokaklarında Kraliyet Cemiyeti üyelerine saldırmıştı.


GÖKTEN TAŞ DÜŞEMEZ!

Bir zamanlar, Meteor yâni göktaşlarından birisi, henüz havada iken görülmüş, yere düşüp, çıkardığı ses duyulmuş ve gidip bakıldığı zaman da henüz sıcak olduğu tespit edilmişti.

Bu taş, tedkîk için Akademiye verilince, üstteki izahata rağmen meşhur Lavoisier bir rapor yazarak, “gökyüzünden taş düşmesinin imkânsızlığını” belirtmiştir.

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!