Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaDinBatı ve Din

Batı ve Din

13. Yüzyıl başında Papa Üçüncü Honorius, hekimliği hakir gördüğü için, papazların ve kilise mensuplarının bu mesleğe girmelerini yasaklamıştı.

  1. asırda Frankfurt’ta, Yahudi veya Katolik mahkûmların yanına -idama götürülürken bile- papaz veya Haham bırakılmaz, bunların yerine Protestan râhipler gönderilirdi.

1750 yılında bir Katolik idama götürülürken, evi yol üzerinde bulunan aynı mezhepten bir papaz, pencereden zavallı mahkûmu takdis etmiş, fakat bunun farkına varan halkın elinden canını zor kurtarmıştır. Şehir Meclisi, bunun üzerine Katolik papazların bu yoldaki müdâhalelerini şiddetle yasaklayan bir karar çıkartmaya mecbur olmuştur. (Sayı 35, cilt 3, Kasım 1952)


Tarih, milli davalarmızın üstüne vurulmuş kiiltlerin tılsımlı anahtarıdır. Sâmiha Ayverdi

Meinz şehrinin kanunlarına göre, bir Hıristiyan kadınla zinâ eden Yahudilerin erkeklik organları kesilir ve bir gözleri çıkarılırdı.(Yıl, 1452 olabilir)

*

Papa Altıncı Kleman da 1348’de Napoli Kraliçesi Yohannas ile Prens Von Tarent’in evlenmesine izin vermişti. Hâlbuki bu kadın, ilk kocasını zehirleyip öldürmüştü ve bu cinâyet herkes tarafından bilinmekteydi. Fakat Papa nikâhı takdis etmekten çekinmemiş, buna karşılık da Napoli prensesi ona 80.000 altın gibi ucuz bir bedel karşılığında Avinyon şehrini satmıştır.

Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!