Salı, Nisan 16, 2024

Köle

Irmak kenârında tanıdığım biri var.Eğer derece dedikleri ve vücud ısısını ölçen âletin bir benzeri îcâd edilmiş olsaydı..ve onunla o adamın gönül yangınını ölçmeye kalksalardı,emînim:

“Bu adam ya ateşperest, ya da semender!” diye feryâdı basarlardı.

Neyse ki böyle bir âlet îcâd edilmedi ve edilmeyecek.

O adam da böylece “Müslüman” diye Anılıyor.

Ateşi yükselen herkese “hasta” denildiği için, o da hasta muâmelesi görüyor. Ve bu devirde, gönül ateşine tapmayanlar da hâlâ Müslüman sayılıyor.

Aşkın câhilinden mü’min, aşkın kâfirinden nasıl Müslüman olur?

Şaş da kal!

Aynı adam, bana bir gün dedi ki:

Seveni çok olan bir sultânın sarayında, sıradan bir köleyim ben! O’na ancak, hizmet ederken sokulabilirim. Sırdaşı, hâldaşı, nedîmi olamam. Yüzünü uzaktan görüp,sesini uzaktan duymak köleliğimin beratı gibidir.Ayaklarının dibinde gezer görünürken,içime işleyen kokusuyla,canım çıkacak gibi olur.Hani,çıksa canım dosdoğru O’na gidecektir.Korkup,titrerim.

Nasıl olsa, öldüğüm gün de ona gidecek canım. Gene dedikodumu edecekler, ama üzülmeyeceğim.

Sanki, bir köle, bir sultânı sevemezmiş ve uğruna canını veremezmiş gibi, beni O’na lâyık görmüyorlar. Canımı çoktan O’na verdiğimi ve böylece kendimi köle bildiğimi bilmiyorlar.

Seveni çok olan bir sultânın sarayında, sıradan bir köleyim ben! O’na ancak hizmet ederken yaklaşabilirim.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

error: Muhtevâ korumalıdır!