Salı, Haziran 25, 2024

Kaabil Kompleksi

KAMÛS, BİR MİLLETİN HÂFIZASI

Kamûs, bir milletin hâfızası, yâni kendisi; heyecâniyle, hassâsiyetiyle,şuûruyla. Kamûsa uzanan el nâmûsa uzanmıştır.Her mukaddesi yıkan Fransız İhtilâli, tek mukaddese saygı göstermiş: Kamûsa.

Eski sözlüğe kızıl bir külâh geçirdiğini söyleyen Hugo, tek kelime uydurmamış; sembolizmin üç silâhşörü de öyle. Ama kullandıkları her kelime yeni. Heyhat! Batı’da cinnet bile terbiyeli.

PENELOP’ÜN ÖRGÜSÜ

Batı’nın en tâlihsiz fikir adamı, bir ba’s-ü bâd-el mevt hayâliyle avunabilir. Türk yazarı, böyle bir tesellîden de mahrum. Dil, Penelop’ün örgüsü, yirmi dört saatte bir sökülüp, örülüyor.

İZM’LER

İzm’ler idrâkimize giydirilen deli gömlekleri. Îtibarları menşe’lerinden(köklerinden) geliyor. Hepsi de Avrupalı.

BU FÎRAR BİR KAABİL KOMPLEKSİ

Her dudakta aynı rezil şikâyet: yaşanmaz bu memlekette! Neden? Efendilerimizi rahatsız eden bu toz bulutu, bu lâğım kokusu, bu insan ve makina uğultusu mu?

Hayır. Onlar Türkiye’nin insanından şikâyetçi. İnsanından, yâni kendilerinden. Aynaya tahammülleri yok. Vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını “yaşanmaz”laştıranlardır.

Türk aydını, Kitâb-ı Mukaddes’in serseri yahudisi… Hangi Türk aydını? Kaçanlar ne Türk, ne aydın. Bu fîrar bir Kaabil kompleksi.

Cemil MERİÇ

BU ÜLKE

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Rıza Tekin UĞUREL
Rıza Tekin UĞURELhttps://www.dertlidolap.com
..1987 yılında kurulan Kütahya Aydınlar Ocağı Derne­ği başkanlığını uzun yıllar yürüten Uğurel, hâlen (KÜMAKSAD) Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği'nin de başkanı olarak mûsikî, kültür ve san'at faaliyetlerini sürdürmektedir.
Benzer Yazılar
- Advertisment -

Popüler Yazılar

Bayram, Nasıl Bayram Olur?

HAC

İnsan ve Hıdrellez

error: Muhtevâ korumalıdır!